Тагови: Трамп

Кои ќе бидат првите одлуки кои ќе ги потпише Трамп

Donald-Trump-1

Новиот американски претседател Доналд Трамп веднаш по денешната ианугурација ќе почне да ги користи своите извршни овластувања, при што има подготвено повеќе од 200 одлуки. -Тој е посветен на тоа, не само првиот, туку и вториот и третиот ден да донесе вистински промени што ќе ги видите во претстојните денови ...

Повеќе »

Трамп подготвен да потпише важни укази уште првиот ден на новата функција

tramp

Тој е посветен на примената на дневниот ред на вистинската промена не само од првиот ден, туку и во вториот и во третиот и така натаму, и сметам дека тоа ќе видете во следните денови и недели, изјави портпаролот на Трамп, Шон Спајсер. На новиот претседател советниците му претставиле на ...

Повеќе »

Анонимуси му се заканија на Трамп

anonimusi-borci_za_slobodu_ili_sajber_teroristi_-570x330

Хакерската грипа Анонимус објави заканувачки предупредувања до новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, истакнувајќи дека ќе зажали во следните четири години. Анонумус на Твитер објави повик до своите следбеници да откријат каков било евентуално компромитирачки материјал за Трамп. -Ова повеќе не се осумдесетите, информациите не исчезнуваат, се е тука. Ќе зажалите ...

Повеќе »

Јастози, ракчиња, сладолед и калифорниски вина на менито на официјалниот ручек во чест на Трамп

trumpeating

Откако ќе положи заклетва како претседател на САД, Доналд Трамп ќе присуствува на традиционалниот официјален ручек во Конгресот, во чест на новоизбраниот шеф на државата. Менито ќе вклучува јастози во шафран сос, говедско во сос од темно чоколадо и ракчиња. За десерт ќе има чоколадно суфле и сладолед од ванила ...

Повеќе »

Трамп се заканува

tramp

Доналд Трамп во интервју за „Билд“ ја критикуваше бегалската политика на канцеларката Меркел и рече дека тоа довело до Брегзит. Меркел треба за делува самоуверено во односот со Трамп, оценува Миодраг Шориќ.„НАТО е застарен.“ Оваа реченица не потекнува од рускиот претседател Владимир Путин или од севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун. ...

Повеќе »

Пекинг му порача на Трамп дека за начелото „една Кина“ не преговара

CHina-696x451

За признавањето не една Кина не може да се преговара – реагира денеска официјален Пекинг на изјавата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп дека е подготвен да го преиспита овој принцип за да ги зајакне односите меѓу САД и Тајван. „Начелото на една Кина е политичкиот темел на кинеско-американските односи ...

Повеќе »

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

bela kukja

Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по традиција се одржува инаугурацијата на новите претседатели на САД. Во текот на пробата Трамп ...

Повеќе »

Стотици активисти може да се обидат да ја нарушат инаугурацијата на Трамп

600_455657250

Стотици активисти се закануваат дека ќе се обидат да ја прекинат инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп, којашто ќе се одржи на 20-ти јануари во Вашингтон. Станува збор за активистите на граѓанското здружение DisruptJ20, коешто ги координира плановите за своите акции со редица други организации, вклучително и движењето за ...

Повеќе »

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

tramp

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.За недокажаните обвинувања кои наводно потекнуваат од руски тајни служби, кои наводно се обиделе да го уценуваат Доналд ...

Повеќе »

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

36358428_303

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој изнесуваше 2,4 проценти) – пренесува Дојче Веле. Во извештајот на Светска банка се вели дека ...

Повеќе »

Американците уште се скептични во претседателскиот капацитет на Трамп

tramp

Помалку од половината Американци се уверени во способноста на избраниот претседател Доналд Трамп да се справи со светските кризи, како и разборито да ја користи воената моќ и да спречи големи скандали во неговата администрација, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мнение кое во понеделникот ги објави вашингтонската агенција Gallup. ...

Повеќе »

Министрите на Трамп се побогати од третина од сите семејства во Америка

tramp

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп одреди 17 лица кои ќе ја сочинуваат неговата Влада. Вкупното богатство со кое располагаат овие 17 луѓе изнесува 9,5 милијарди долари, но треба да се земе предвид дека кабинетот се уште не е пополнет. Нивното заедничко богатство е поголемо од целиот „имот“ на 43 милиони ...

Повеќе »

Исламска држава ја превзеде одговорноста за нападот во Берлин

napad-berlin

На профилите кои се сметаат дека се креирани од Исламска држава се појавија и објави во кои оваа терористичка група тврди дека е одговорна за нападот во западен Берлин, кога камион влета во божикен маркет, убивајќи осум луѓе. Деветиот загинат бил сопатник во на возачот на камионот, кој е уапсен. ...

Повеќе »

Трамп и официјално е нов претседател на САД

Donald Trump Makes Announcement At Trump Tower

Републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп денеска ја доби поддршката на најмалку 270 електори, со што е потврдена неговата победа на претседателските избори, одрќани на почетокот на ноември. Приврзаници на кандидатката од редовите на Демократската партија, Хилари Клинтон се надеваа дека електроите, односно посредниците за кои всушност се гласа ...

Повеќе »

Советник на Трамп, следен од тајни служби на САД, пристигна во Москва на важни состаноци

1481184962-1

Советникот на избраниот претседател на САД,  Доналд Трамп Картер Пејџ пристигна во Москва, каде има планирани бројни средби преговори – соопшти РИА Новости. „Ќе се сретнам со влијателни бизнисмени и идејни водачи”, пренесе РИА Новости Пејџ. Тој прецизирал дека ќе остане во Москва до 13 декември. Претходно Пејџ објасни дека ...

Повеќе »

Меланија Трамп не сака да живее во Белата куќа

melaniatrump_010616douglasfriedman

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што јавува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога нивниот десетгодишен син ќе ја заврши учебната ...

Повеќе »

Од преамбициозна Југословенка до прва дама на Америка ФОТО

165

Родена е во 1970 година во словенечниот град Севница кој во тоа време бил текстилен центар во бивша Југославија. Нејзиниот татко се занимавал со продажба на автомобили, а мајка ѝ со моден дизајн. Меланија Кнаус, како што порано се презивала, на 17 години почнала да се занимава со манекенство. – ...

Повеќе »

Слават и соседите на Меланија Трамп во Словенија: „Таа ќе биде одлична прва дама“

5717d942-915c-4fe3-b785-4abd0a0a0a6d-sevnica-slovenija-previeworg

Во родното место на Меланија Трамп, Севница, веќе се’ е подготвено за кревање на американското знаме. Како што пренесува словенечката Нова Тв, жителите на ова место ги следеле изборите со големо внимание, со надеж дека нивната поранешна сосетка ќе стане прва дама на САД. „Во едно кафуле во центарот на ...

Повеќе »

Путин му ја честиташе победата на Трамп

Vladimir Putin

Рускиот претседател, Владимир Путин му ја честитал победата на новиот американски претседател, Доналд Трамп. Според извори во Кремљ, Путин му испратил телеграма на Трамп во која му честита на победата и воедно му порачал дека му посакува успех во одговорностите што со себе ги носи позицијата шеф на државата. Путин ...

Повеќе »

Хилари Клинтон денеска нема да се обрати до јавноста

151022-hillary-clinton-benghazi-testimony-1025a_aebe8965efa10c2351275e6021f30512-nbcnews-fp-1200-800-660x400

­ Џон Подеста, шефот на изборната кампања на кандидатот за претседател на САД, демократот Хилари Клинтон се обрати до насобраните приврзаници  во Џавитс центарот за да присуствуваат на изборната ноќ и да навиваат, додека Хилари, нејзиното семејство и блиските соработници ги минуваат часовите во апартман во хотелот Пенинсул Њујорк на Менхетн. ...

Повеќе »
Close