тужба – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: тужба

До пладне нема поднесени тужби од партиите до Управниот суд

До денеска во 12 часот нема поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за Македонската информативна агенција од Управниот суд. Рокот за партиите да поднесат тужби до Управниот суд е 24 часа и ...

Повеќе »

Словенија се закани со тужба против Хрватска пред Европскиот суд

Словенија ќе ја тужи Хрватска пред Европскиот суд во Луксембург доколку таа не соработува во имплементацијата на спорната арбитражна пресуда за границата меѓу двете земји, се закани словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Лидерите на трите партии од владејачката коалиција се договорија на состонок во Љубљана дека Словенија треба ...

Повеќе »

Владимир Панчевски осуден за мобинг

Основниот суд Скопје 2 донесе пресуда во која ја уважи тужбата на Горан Стаменковски, кој го тужеше за мобинг поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски. Панчевски има право на жалба до Апелациониот суд. Ниту тужителот Стаменковски, ниту адвокатот на Панчевски, Димитар Дангов, не дадоа изјави за медиумите. ...

Повеќе »

Трач вреден 4,5 милиони долари

Австралиската актерка Ребел Вилсон, добила рекордна отштета од издвачката куќа „Бауер медија“, поради злонамерните текстови кои се објавени, а поврзани со нејзиното име. „TMZ“  пренесува дека Вилсон планира сите 4, 5 милиони австралиски долари да ги даде во хуманитарни цели. Инаку оваа сума е четири  пати поголема од  сумата кога ...

Повеќе »

Судот во Њујорк ја донесе одлуката: Антиќ бараше 25 милиони долари, не доби ништо

Перо Антиќ не ја доби тужбата против њујоршката полиција за инцидентот што се случи во април 2015 година кога беше уапсен заедно со соиграчот Табо Сефалоша. Перо Антиќ ја тужеше полицијата во Њујорк за употреба на прекумерна сила при неговото приведување пред ноќниот клуб „ЈОАК“ пред повеќе од две години, ...

Повеќе »

Поднесена тужба против Роналдо за даночно затајување

Шпанскиот весник Марка пишува дека против фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, обвинителот Позуело де Аларкон покренал постапка за затајување данок. Во тужбата се наведува дека Кристијано Роналдо ги искористил „дупките во законот“ слично како што тоа го напаравил неговиот колега од Барселона, Лионел Меси, за да не плати данок. ...

Повеќе »

Роналдо го демантира „Шпигел“: Најавува тужба за весникот

Еден ден по обвинувањето од „Шпигел“ за наводно силување што го извршил Кристијано Роналдо во 2009 година, португалскиот ас преку својата компанија Гестифуте објави соопштение во кое најостро ги демантира наводите и најавува тужба за германскиот весник. „Шпигел“ вчера објави дека Роналдо платил компензација од 375 илјади евра на нападнатата ...

Повеќе »

Фоукс: Блокирана сметката на Ивона Талевска

На Ивона Талевска, главната уредничка на весникот „Вечер“, веќе подолго време и е блокирана трансакциската сметка – дознава „Фокус“. Скопски адвокат, кој се обидел да наплати долг од Талевска, не успеал бидејќи извршителот му кажал дека сметката е блокирана – пишува неделникот. Адвокатот појаснува дека требало да наплати околу 1.500 ...

Повеќе »

Вујиќ: Нема кривично дело за објавување на разговорите помеѓу Јанкуловска и Цветковски

На завршниот збор, на судскиот процес по приватна тужба на Виктор Цветковски против СДСМ, Зоран Заев и Мартин Костовски за објавување на снимени разговори во бомбите помеѓу Цветковски и Гордана Јанкуловска , бранителот на обвинетите Мирослав Вујиќ вели дека нема ниту еден елемент за кривично дело и очекуваат ослободителна пресуда. ...

Повеќе »

Полиција на аеродромот во Франкфурт барала од жена да докаже дека дои

Триесетгодишна жена од Сингапур се почувствувала омаловажено кога аеродромското обезбедување во Франкфурт, побарало од неа да докаже дека дои, затоа што во незиниот багаж се пронајдени пумпа за издојување млеко, а патувала без дете. Според БиБиСи, од германската полиција одбиле да ги коментираат тие обвиненија, но потенцирале дека таквите мерки ...

Повеќе »

Основниот суд Скопје 2 прифати тужба за мобинг од Владимир Панчевски

Основниот суд Скопје 2 ја прифати тужбата што ја поднесе вработен во скопскиот кривичен суд против поранешниот претседател на скопска „единица“, судијата Владимир Панчевски. Граѓанскиот суд, прифатената тужба веќе и’ ја дал на разгледување на судијката Хилда Мешкова, која треба да го закаже почетокот на судскиот процес. Инаку тужбата за ...

Повеќе »

Ким Кардашијан тужи интернет весник кој тврди дека го измислила грабежот

Американската ѕвезда, Ким Кардашијан поднесе тужба против еден американски интернет весник, кој објави дека таа е „лажна жртва“ на грабеж во Париз. Сепак, се уште не’ е познато колкав износ пари бараат Кардашијан и нејзините адвокати како надомест за „претрпената штета на нејзиното име и углед“ со написите во интернет весикот, ...

Повеќе »

Крај на шпекулациите: Шумахер не може да оди

Семејството на Михаел Шумахер го тужеше магазинот Bunte, кој во декември минатата година објави дека седумкратниот светски првак во Формула 1, успешно закрепнува од тешките повреди на ‘рбетот. Bunte тогаш тврдеше, повикувајќи се на изјави на пријатели на Шумахер, дека Германецот може да направи по неколку чекори со помош на ...

Повеќе »

„Мосак Фонсека“ тврди дека е жртва на хакерски напад

Рамон Фонсека, еден од основачите на адвокатската фирма „Мосак Фонсека”,  која се најде во центарот на скандалот „Панамски документи” тврди дека неговата фирма е хакирана од сервер од Европа. Според него, на тој начин биле украдени имињата на светските лидери и познати личности кои биле нивни клиенти. Фонсека изјавил дека ...

Повеќе »

Турчин си ја тужи сопругата зашто го навредувала претседателот Ердоган

Четириесетгодишен Турчин поднел тужба против својата сопруга за навреда на претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган, но и затоа што му го исклучувала телевизорот за време на неговите говори – јавија локалните медиуми. Според весникот Јени шафак, се работи за возачот на камион Али. Д, кој претходно веќе ја имал ...

Повеќе »