Турнир – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Турнир

Тенисерките на Македонија заминаа за Тунис на Фед Купот во Гамарт

Фед репрезентацијата на Македонија замина за Гамарт, Тунис, каде од утре ги започнува натпреварите од првиот Фед-куп турнир оваа сезона. Нашата репрезентација (75. место според последниот светски ранг) во состав Катарина Маринковиќ, Ана Ристевска, Јана Таневска и Марија Еленова за свои противници во групата А ќе ги имаа соодветните селекции ...

Повеќе »

Барселона и Фенербахче гости на меморијален, млaдински кошаркарски турнир – „FICBALL 2018“

Младинските екипи на шпанскиот гигант Барселона и актуелниот европски првак Фенербахче ќе бидат дел од меморијален, млaдински кошаркарски турнир „ФИЦБОЛ 2018“ на 7 и 8 април во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Турнирот во организација на КК Партизан Водно Санс и семејството Сотирови, ќе се одржи по прв пат ...

Повеќе »

Бесплатен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“. Во македонската престолнина ќе гостуваат селекциите на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина против кои ќе се надигруваат избраниците на Јорданчо Давитков со желба што повеќе да се воигра националниот состав кому му претстојат претквалификациите ...

Повеќе »

Почнува турнирот „Тенис Европа“

На терените на Теннис Парк од денес до 18 јуни започнува главниот дел од Меѓународниот турнир „Теnnis Europe“ за тенисери и тенисерки до 16 години. – Тенискиот клуб Теннис Парк ја има честа да го организира овој одличен и значаен турнир на кој ќе погледнеме беспрекорни тенисери и тенисерки, и ...

Повеќе »

„Вајлд карта“ навреда и за турнирот и за Шарапова

Француската тениска федерација (ФФТ), неколку недели размислуваше и на крајот реши да не и додели специјална покана на Марија Шарапова за настап на овогодишното издание на Ролан Гарос. Шарапова, неодамна се врати на тениската сцена, по 15-месечната суспензија поради допинг. Таа очекуваше да добие „вајлд карта“ за настап на Ролан ...

Повеќе »

Коњички турнир „Златна потковица“

Првиот коњички турнир на општина Ѓорче Петров „Златна потковица“ денеска ќе се одржи во Ново Село, до црквата „Св. Архангел Гаврил“. На турнирот ќе има влечење трупци, изложба на коњи и галоп трки.

Повеќе »

МКФ ќе организира втор турнир за девојчиња до 14 години

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) повторно ќе организира турнир за најмладите кошаркарки, односно за девојчиња на возраст до 14 години. Осум екипи настапија на првиот турнир кој МКФ успешно го организираше во Скопје, а според најавата вториот ќе биде организиран во Струга или во Вевчани. Според најавата на официјалната интернет страна ...

Повеќе »

Македонските одбојкари против Чешка на стартот од вториот турнир

Одбојкарската репрезентација на Македонија попладнево го игра првиот натпревар од вториот квалификациски турнир за Европското првенство 2017. Противник на нашите одбојкари е домаќинот на овој турнир, селекцијата на Чешка. Почетокот на дуелот е во 18 часот. На првиот турнир Македонија забележа три порази, а од Чешка загуби со 3:0 во ...

Повеќе »

Турнир во мал фудбал „Скопје 2016“

Во Спортскиот центар „Ново Лисиче“ вечерва официјално почнува петтиот турнир во мал фудбал „Скопје 2016“ на кој ќе учествуваат 50 екипи. Турнирот ќе трае еден месец, а организаторите од Училишниот клуб „Блаже Конески“, општина Аеродром и Град Скопје имаат обезбедено парични награди за победниците.

Повеќе »

Ѓорческа скокна пет места за најдобар ранкинг во кариерата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа од денеска го има најдобриот ранкинг во својата кариера – пишува порталот Спортмедиа. Иако на нејзиното конто нема нови бодови бидејќи беше елиминирана во првото коло од турнирот во Анталија на почетокот на февруари, благодарение на падот на тие пред неа таа се искачи за ...

Повеќе »