Фејзбук – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Фејзбук

Петиција за санкции на проф. Тања Ангова за повикување на насилство по нападот над Шеќеринска

Петиција која ќе биде испратена до Министерството за образование и наука и СУГС Раде Јовчевски-Корчагин за санкционирање на професорката Тања Ангова се потпишува на социјалните мрежи. Имено, Ангова на нејзиниот Фејсбук профил го поддржува насилникот кој ја нападна Рамила Шеќеринска, притоа, наведувајќи дека тоа што тој го направил било малку ...

Повеќе »

Градоначалникот на Берово со сексизам против новинарка

Новинарката од Делчево, дописничка на Канал 77, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински на Фејсбук. Поводот е банален. Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што единствено во Македонија расте во Малешевијата, згрешила една буква во името на дрвото – Оваа  e неписмена. Не знам ...

Повеќе »

„Фејсбук“ создава револуционерна алатка за тотална цензура

Социјалната мрежа на војна против лажните вести “Фејсбук” ќе воведе алатки со кои треба да се спречи ширењето на лажни вести во најголемата социјална мрежа во светот, соопшти Ројтерс. Компанијата најави дека ќе направи полесно за корисниците да има сигнализација кога ќе го видат во делот “Вести” (News Feed) во ...

Повеќе »

Изгубената генерација !!!

Сите сонуваме да бидеме дел од една лажна урбана приказна, трач екипа, отуѓена од реалноста. Желбата за докажување кој е кој ни е единствениот кодекс на живеење. Секојдневно ги отргнуваме вистинските проблеми, го прифаќаме мислењето на другите за тоа како треба да се однесуваме, што е добар или лош аутфит, ...

Повеќе »

Љубоморна девојка го прободела момчето до смрт затоа што на Фејсбук прифаќал други девојки

Тери-Мари Палмер во момент на крајна љубомора го прободела своето момче до смрт поради бизарна причина. 23-годишната девојка се скарала со момчето Дејмон Сирсон, затоа што тој прифаќал други девојки да му бидат пријателки на Фејсбук. Откако го извршила грозоморниот чин, таа се јавила на брза помош и објаснила што се ...

Повеќе »