ФИФА – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ФИФА

Македонија падна две позиции на ФИФА ранг листата

Македонската фудбалска репрезентација се најде на 77.место на ФИФА ранг-листата објавена денеска. „Црвено-жолтите“ го влошија својот пласман по двата нерешени исхода на мартовските контролни средби со Финска и со Азербејџан одиграни во Турција. Од противниците на Македонија во групата од Лигата на нации најдобро котира Ерменија (98. место), Лихтенштајн е ...

Повеќе »

ФИФА: Во првите 24 часа преку милион барања за влезници на СП 2018 во Русија

Во првите 24 часа од почетокот на вториот круг продажба на влезници за СП 2018 во Русија, ФИФА примила преку 1,3 милиони барања, објавено е на службените страници на светската фудбалска организација. Навивачи од цел свет испратиле 1.318.109 барања за влезници. Вториот круг трае до 31 јануари 2018 година. Доколку ...

Повеќе »

ФИФА ги објави цените на билетите за Мундијалот во Русија

Светската фудбалска асоцијација ги објави цените на влезниците за Мундијалот што идната година ќе се игра во Русија. Што се однесува до отворањето на Светското првенство на „Лужники“ во Москва, најскапиот билет ќе биде 2.300 евра. За оние кои сакаат да ја следат церемонијата на отворање, а потоа и натпреварот, ...

Повеќе »

Навивачите бараат 3,5 милиони влезници за Мундијалот

Заклучно со четвртокот, има побарување за 3,5 милиони влезници за натпреварите кои ќе се играат на Светското првенство во Русија. Според информациите кои ги објави ФИФА од 14 септември до 12 октомври побарани били 3.496.204 влезници. Најмногу влезници побарале Русите, а околу 30 отсто отпаѓа на навивачите од другите земји. ...

Повеќе »

ФИФА потврди: Лестер задоцни 14 секунди

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) одлучи да ја отфрли жалбата на Англиската фудбалска федерација (ФА) во врска со трансферот на Адриен Силва од Спортинг Лисабон во Лестер кој изнесуваше 22 милиони фунти. Потсетување дека, админастрацијата на Лестер не успеа да го регистрира Силва до затворање на летниот преоден рок. „Лисиците“ задоцнија ...

Повеќе »

Македонија останува на 133.место на рангот на ФИФА

Според најновото рангирање, фудбалската репрезентација на Македонија останuva на 133. место на ранкинг листата на ФИФА. Според ова, момците на Ангеловски остануваат на скокот од минатиот месец, благодарение на победите над Лихтенштајн и Белорусија – пренесува порталот Гол. Шпанија и натаму најдобро котира од ривалите во нашата група и остана на десеттата ...

Повеќе »

Македонија скокна 33 места на ФИФА листата

Конечно малку напредок за македонската репрезентација на ФИФА листата – пишува денеска порталот Екипа. На најновата ранкинг листа, по претходните победи против Лихтенштајн и Белорусија, Македонија напредуваше за 33 позиции, па овој месец ќе биде на 130. место на ФИФА рангирањето. Со 225 бода, македонската селекција конечно ги прескокна на ...

Повеќе »

Скок од 33 места, Македонија на 133. позиција на новата ранг листа на ФИФА

По двете победи над Лихтенштајн и Белорусија, „Црвено-жолтите” забележаа историски скок од 33 места на ФИФА ранг листата и сега се на 133. позиција. Конечно мрднаа работите, по двата добри резултати во март, Македонија забележа голем скок на најновата ФИФА ранг листа. Победите над Лихтенташјн и Белорусија придонесоа „Црвено-жолтит“ да ...

Повеќе »

Македонија три позиции подолу на најновата ФИФА рејтинг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од три позиции на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. „Црвено-жолтите“ на февруарското рангирање се најдоа на 165.место. Од противниците на Македонија во квалификациите за СП 2018, најдобро рангирана е Шпанија (10.место), Италија е 15-та, Албанија 55-та, Израел е на 60.место, додека Лихтенштајн се најде ...

Повеќе »

FIFA тимот на годината за 2016 предизвика многу реакции

ФИФА на гала церемонијата која ќе се одржи на 9-ти јануари во Цирих ќе го објави идеалниот тим за 2016 година. Новинарите од неколку медиуми успеале да дознаат како изгледа идеалниот тим во формација 4-3-3, а тој веќе стана тема на расправи. Деветмина во тимот се играчи на Реал или ...

Повеќе »

ФИФА ја објави последната ранг-листа за 2016: Македонија на 162.место

Македонската фудбалска репрезентација се најде на 162.позиција на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска. Македонија во однос на минатиот месец не го промени пласманот и 2016 година ја завршува во друштво на репрезентации од типот на Аруба, Малезија, Белизе,… Од противниците на „црвено-жолтите“ во квалификациите за СП 2018 најдобро пласирана ...

Повеќе »

ФИФА: Реал и Атлетико без трансфери до 2018 година

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, во наредните два трансфер периоди, нема да можат да регистрираат фудбалери, откако ФИФА го одби нивните жалби. Мадридските клубови казната ја добија во јануари бидејќи ги кршеле прописите кои се однесуваат на заштита и трансфери на малолетни играчи. Покрај тоа двата клуба се казнети и ...

Повеќе »

ФИФА подготви казни за Реал и Атлетико

Мадридските гиганти во ист проблем од кој неодамна излезе Барселона. Реал и Атлетико во наредните два преодни рокови нема да можат да сметаат на засилувања. Последната прилика да доведат нови фудбалери е оваа зима, бидејќи забраната ги опфаќа лето 2016 и зима 2017. година. Мадридските клубови ги прекршија прописите на ...

Повеќе »

ФИФА го отпушти генералниот секретар Валке

Светската куќа на фудбалот, ФИФА му врачи отказ на генералниот секретар кој е под суспензија од фудбалот, Жером Валке. Откако педесет и петгодишниот Французин во септември доби суспензија поради нелегално профитирање од продажба билети за Светското првенство, а во Новата година новите привремени челници решија да му врачат отказ. Тој ...

Повеќе »