Фотографии – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Фотографии

Гостиварец уценувал девојка со компромитирачки фотографии

Полициската станица Гостивар соопшти дека поднела кривична пријава против Б.Л. (29) од с.Врапчиште-гостиварско, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „уцена“. Во октомври 2017 година, пријавениот со цел да прибави противправна имотна корист за себе уценувал 18 годишна девојка од с.Добридол, дека преку социјални мрежи ќе објави нејзини ...

Повеќе »

Баба од Јапонија на 89 години станала махер за фотошоп (галерија)

Повеќето луѓе мислат дека технологијата е за млади луѓе, но не и Кимико Нисимото. Таа е 89-годишна баба која живее во Јапонија и во изминативе 17 години има посебна пасија – прави автопортрети и ги уредува фотографиите на уникатен начин. Како што пишуваат јапонските медиуми, таа за ова свое хоби ...

Повеќе »

Граѓаните кои имаат било какви сознанија за овие лица да пријават во МВР

МВР објави фотографии од тројца напаѓачи за време на упадот во Собранието на 27.април, заради потребите на истражната постапка што се води во Основното јавно обвинителство –Скопје. Фотографиите се објавуваат по претходно одобрение од Јавен обвинител, бидејќи тројцата се важни за постапката. За таа цел МВР ги повикува сите граѓани ...

Повеќе »

Четири работи за својата врска кои не би требало да ги објавувате на Интернет

Со цел да ги зачувате хармоничните односи во својата врска најдобро е следните работи никогаш да не ги правите на Интернет: 1. Да го навредувате партнерот Во лутина, двојките често го искажуваат своето незадоволство и лутење и на социјалните мрежи. Осудувачки статус, песна со порака или негативен коменар можеби моментално ...

Повеќе »

Хрватски фотограф ги документира урнатините на Југославија

Борко Вукосав вели дека бил роден во земја со две азбуки, три јазици, четири религии, пет националности и шест републики. Југославија повеќе не постои, но нејзините приказни повторно живеат преку фотографиите на Борко. Кога ќе го прашате за фотографиите, Борко Вукосав вели дека почнал да ги прави од љубопитност. „Ми ...

Повеќе »

Кампања „НЕ за селфи на воз-вреди да живееш“

  Преку кампања „НЕ за селфи на воз – Вреди да живееш” МЖ Транспорт ад Скопје ќе ги едуцира основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на  вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот случај во кој од струен удар загина петнаесетгодишно момче. Кампањата почна денеска во ...

Повеќе »

Марин Ле Пен го загуби пратеничкиот имунитет

На француската претседателска кандидатка Марин Ле Пен ѝ беше одземен пратеничкиот имунитет во Европскиот парламент поради објавување шокантни фотографии на социјалните мрежи.Пратениците во Европскиот парламент (ЕП) денеска во големо мнозинство гласаа за укинување на имунитетот на француската претседателска кандидатка Марин Ле Пен поради објавување на фотографии на Твитер на кои ...

Повеќе »

ГАЛЕРИЈА: Очи во очи со лавовите

Идејата за користење на подвижна мини камера е оригинален начин на кој фотографот Крис МекЛенан сакал да им се доближи на овие диви мачки и да создаде природни и спонтани портрети. Резултатот ги надминал неговите очекувања! За време на фотографирањето ниту еден лав не е повреден, но не може да ...

Повеќе »

Судот во Лондон забрани објавување фотографии на Пипа Мидлтон

Врховниот суд во Лондон забрани какво било објавување на фотографиите од сестрата на војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон, Пипа, украдени од нејзиниот профил на Ај­клауд. Британските таблоиди „Sun“ и „Daily mirror“ минатата седмица објавија дека хакер се обидел да им продаде 3.000 украдени фотографии од архивата на Пипа Мидлтон. Незаконски ...

Повеќе »

Инстаграм конечно ја направи оваа опција достапна за сите

Инстаграм конечно ја воведе опцијата за зачувување на фотографијата без да мора да ја објавите, како официјален дел од  апликацијата. Оваа опција се тестираше во последните месец дена кај ограничен број на корисници, а од денес ќе биде достапна за сите. Со оваа опција ќе можете да го зачувате своето ...

Повеќе »

Таа постави нови стандарди за сексапил!

Таа постави нови стандарди за сексапил! Погледнете ги нејзините видеа и фотографии и уживајте во глетката! Нејзиното име е Роузи Роф – таа е жешка Британка поради која мажите ширум светот ја губат главата. Кога не шета по рингот и не најавува нови крвави мечеви, на својот профил на Инстаграм ...

Повеќе »

Дали споделувате премногу информации за вашите деца на социјалните мрежи?

Денес сите како да водиме 2 животи – еден вистински и еден на социјалните мрежи. Некои мајки воопшто не споделуваат фотографии од своите деца на социјалните мрежи, додека некои мајки не можат да престанат да објавуваат фотографии и детали за животот на нивните деца. Но сепак, знаете да ја одредите ...

Повеќе »

„Во текстури“ – изложба на фотографии на Катја Штркова Кочовска

„Во текстури” е насловот на изложбата на фотографии од Катја Штркова, која ќе биде отворена вечерва во 20 часот во галерискиот простор на НЛБ Тутунска банка. Проектот се состои од фотографии кои вклучуваат субјект и архитектура од еден град (вклучувајќи и екстериер и ентериер од одреден објект/и). Фотографиите се игра ...

Повеќе »