Тагови: Франција

СП 2017: Македонија слободна, се играат седум натпревари

sp rakomet

На Светското првенство во ракомет што се игра во Франција за македонските ракометари денеска е слободен ден, но во четирите групи ќе се играат вкупно седум натпревари. Од голема важност за пласманот на Македонија во групата Б е и исходот од дуелот Исланд – Тунис. Овој натпревар се игра попладнево ...

Повеќе »

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

svetsko-prvenstvo-rakomet

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.  Меѓу фаворитите за титула, освен домаќинот се и Данска, Шпанија, Германија и Хрватска. Франција за првпат од ...

Повеќе »

Албански „Анонимуси“ и’ се закануваат на Франција поради апсењето на Харадинај

%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d1%83%d1%81

Групата „Анонимуси“ од Албанија и’ се закани на Франција дека ќе ја плати цената и ќе биде виновна за почеток на војна на Балканот, доколку не го ослободи Рамуш Харадинај. Во видео порака преку интернет каналот Јутјуб членови на „Анонимуси Албанија“ велат дека се многу разочарани од одлуката на француските ...

Повеќе »

Червар го скрати списокот на 21 ракометар

lino-cervar-001-570x400

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави списокот од 21 ракометар со кој ќе ги продолжи подготовките за настап на Светското првенство 2017 во Франција. По завршувањето на првата фаза од подготовките во Маврово, Червар ги избра ракометарите на кои ќе смета за втората фаза од подготовките во ...

Повеќе »

Продолжуваат ноќните протести на француските полицајци

police

Стотици незадоволни полицајци минатата ноќ повторно протестираа пред стаклената пирамида во Лувр во Париз, изразувајќи го своето незадовоство од Владата, но и од синдикатите, за кои сметаат дека се неспособни да ги пренесат нивните барања до властите. Полициајците­демонстранти, облечени во цивилна облека, од кои некои носеа портокалова лента на раката ...

Повеќе »

Најдолготрајната молња траела 7,7 секунди а најдолгата достигнала над 300 км

Извор : (© AP Photo/Tulsa World, Stephen Holman)

Повеќе од седум секунди траела најдолготрајната молња откако постојат ваквите мерења, а го осветлила небото над Франција на 30-ти август 2012 година, додека најголемата според должината се протегала 300 километри и е регистрирана во американската сојузна држава Оклахома на 20-ти јуни 2007 година објави Светската метеоролошка организација (СМО – WMO). ...

Повеќе »

Во експлозија на гас во Дижон повредени најмалку деветмина

пожар

Најмалку девет луѓе се повредени во експлозија на гас во францускиот град Дижон. Еден од повредените е во критична состојба, јави каналот France Bleu. Експлозијата се случила во 9.15 часот во петок, во станбена зграда во Дижон во централна Франција. Зградата е во близна на централната железничка станица. Градоначалникот Франсоа ...

Повеќе »

По неуспешниот напад во Париз, првата осомничена обвинета и притворена

Извор : (Photo by BFMTV)

Француски суд во саботата подигна обвинение против жената чиишто отпечатоци од прсти се пронајдени во автомобилот со плински бови во центарот на Париз коишто, иако не експлодираа, ги засилија стравувањата на Французите по низата крвави напади во последните две години. Обвинета во саботата навечер е 29-годишпната /Орнела Г. за „злосторничко ...

Повеќе »

Милевски: Рано е за еуфорија

44056-press-ffm-u21-23082016-6369

Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија која вчеравечер со победата над Северна Ирска (2:0) направи голем исчекор кон пласман на Европското првенство 2017, повика на воздржаност пред последниот дуел против Шкотска. „Ние во стручниот штаб сме само сервис на фудбалерите кои ги заслужуваат сите честитки. Без разлика што ќе ...

Повеќе »

Бројот на жртви на нападот во Ница се зголеми на 85

Napad vo Nica Francija

Маж, ранет во нападот во Ница од 14 јули, почина од повредите, соопштија од болницата во градот, каде што бил на интензивна нега, пренесе Франс прес. Со тоа жртвите на нападот стануваат 85, а повредени се 434. Според регионалниот неделник Месаже, починатиот е 56-годишен психолог од југоисточниот департментот Од-Савоа. Во ...

Повеќе »

Напаѓачот од црквата ги повикува муслиманите да ја уништат Франција

crkva-francija(1)

Агенцијата на Исламска држава, Амак, вчера објави видео на кое еден од напаѓачите на црквата во северна Франција ги повикува сите муслимани да ја уништат оваа земја, јави агенцијата „Танјуг“. На снимката Абдел Малик Набир Питжан, кој е идентификуван како еден од двајцата мажи, кои го убија свештеникот пред да ...

Повеќе »

Франција европски шампион до 19 години

1617_UK_UEFA_Euro_U19_France_Tousart_trophée

Репрезентацијата на Франција победи на Европското фудбалско првенство за играчи до 19 години, што се одржа во Германија. Во финалето на шампионатот, кое се одигра синоќа на „Рајн­Некар Арена’’ во Синсхајм, младите француски фудбалери ги совладаа врсниците од Италија убедливо со 4­0. За Франција ова е вкупно осма шампионска титула ...

Повеќе »

Франција ги обединува разузнавачките агенции

The Eiffel Tower is illuminated in the French national colors red, white and blue in honor of the victims of the terror attacks last Friday in Paris, Monday, Nov. 16, 2015.  France is urging its European partners to move swiftly to boost intelligence sharing, fight arms trafficking and terror financing, and strengthen border security in the wake of the Paris attacks. (AP Photo/Frank Augstein)

Француска парламентарна комисија за истрага за терористичките напади извршени во Париз во ноеври 2015 година препорача обединување на француските разузнавачки служби во единствена агенција. – Соочени со заканите од меѓународен тероризам, мора да бидеме амбициозни кога станува збор за разузнавањето – изјави Жорж Фенек, претседател на таа комисија препорачувајќи воспоставување ...

Повеќе »

Почнува четвртфиналната фаза на ЕУРО 2016

soccer-euro2016

Натпреварот Полска – Португалија вечерва, од 21 часот, на „Велодром“ во Марсеј ќе го означи почетокот на  четвртфиналната рунда на Европското фудбалско првенство кое се игра во Франција. Полска на ЕУРО 2016 прикажа цврста одбрана. На досегашните четири натпревари прими само еден гол, но нападот не им функционира според очекувањата. ...

Повеќе »

Дваесет интересни факти пред ЕВРО 2016

fudbal anglija-portugalija

1. Златан Ибрахимовиќ и Кристијано Роналдо можат да станат првите играчи кои постигнале голови на четири различни европски шампионати. Тие беа стрелци за своите селекции во 2004, 2008 и во 2012 и засега со голови на по три ЕП се рамо до рамо со Јирген Клинсман, Владимир Шмицер, Тјери Анри, ...

Повеќе »

Најмалку 10 мртви во поплавите во Франција и Германија

sena pariz

Порастот на нивото на водата во Сена во Париз е спектакуларен и прогласен е „портокалов“ аларм, а водостојот треба да го достигне врвот во петокот подоцна, додека во поплавите кои ги погодија Франција и Германија загинале најмалку десет лица, соопштија властите. Во големите париски музеи сместени на двата брега на ...

Повеќе »

Новиот предизвик на Иџе во ETCC започнува викендов

idze-press-600x369

Актуелниот владетел на ридско-брзинските патеки низ Европа, Игор Стефановски Иџе  овој викенд го започнува учеството во ETCC шампионатот со учество на првата трка на патеката Пол Рикар, Франција – пренесува порталот Carclub. Откако две години доминираше во Европскиот шампионат на ридски патеки, каде постави многу нови рекорди и беше убедливо најбрз ...

Повеќе »

Болеста „кравјо лудило ” се враќа во Франција

Cows-in-the-Field

Болеста кравјо лудило, чија појава во деведесетите години на минатиот век предизвика пад на потрошувачката на говедско месо во Европа, може повторно да се врати, откако во Франција е откриен нов „изолиран“ случај на паразитска енцефалопатија кај добитокот. Кравјото лудило било потврдено вчера од страна на референцирана лабараторија од Европската ...

Повеќе »

Ако ја замените Ајфеловата кула со моја статуа ќе останам во ПСЖ – Ибрахимовиќ

12192000_1737983616241847_6600434592466479482_n

Ѕвездата на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ уште еднаш ја разбранува спортската јавност со негова контроверзна изјава и најави заминување од Париз на крајот на сезоната. „Во овој момент мислам дека нема да бидам во ПСЖ наредната сезона. Остана уште месе ипол до крајот на сезоната. Сепак, доколку Ајфеловата кула ја заменат ...

Повеќе »

Ирански мигранти со зашиени усти протестираат во Франција

shienje

Најмалку шест мигранти со потекло од Иран, си ги зашиле усните со игла и конец, протестирајќи против масовното иселување и рушење на дел од бегалскиот камп во француски Кале – популарната „Џунгла“. Очајни да го привлечат вниманието на јавноста за ситуацијата во која што се наоѓаат, иранските мигранти си ги ...

Повеќе »
Close
×

Стадион на Канал77

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh