Тагови: фудбал

(Видео) Гол за паметење на Реал: 44 додавања, 107 секунди и сите 11 играчи вклучени во иста акција!

Реал Мадрид на импресивен начин ја стартуваше новата сезона во Ла Лига, но она што стана уште поневеројатно за шпанските медиуми беше начинот на кој тимот на Зинедин Зидан одигра тимски при акцијата за 2:0. „Кралевите“ славеа со 3:0 на гостувањето на „Риазор“, но честа да постигне еден од најубавите ...

Повеќе »

(Видео) Конечно воздишки на „Камп Ноу“: Семедо со страшен трик ја фрли публиката во делириум, искусниот Хоакин не знаеше каде е топката

Нелсон Семедо допрва ќе треба да покаже за каков калибар на фудбалер станува збор, но ако може да се земе заклучок од неговото деби во шпанската Примера, се добива впечаток дека Барселона навистина погоди со изборот на талентираниот португалски дефанзивец. Десниот бек буквално е топ тема меѓу фановите на Барселона ...

Повеќе »

Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата

Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот првак со 2:0. Тренерот на Фенербахче, Ајкут Коџаман призна дека неговиот тим направил многу грешки и сето тоа резултираше со заслужена казна, па очекува во реваншот да се поправи ...

Повеќе »

Вардар го среди Фенербахче

Фудбалерите на Вардар го совладаа Фенербахче со 2:0 (1:0) во првиот натпревар од плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа. Македонскиот шампион, на чија клупа дебитираше Чеде Јаневски, вечерва забележа една од најголемите победи во клупската историја. Пред „црвено црните“ потклекна турскиот великан чии дрес го носат ...

Повеќе »

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Вардар – Фрнербахче

Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар – Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од 20 часот. Од 14 часот часот ќе биде затворен за сообраќај дел од улицата „Аминта III“, на потегот од крстосницата со „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“ до фудалскиот стадион. На стадионот ...

Повеќе »

„Петарда“ на Селтик, минимални порази на Риека и Марибор

Севилја, Селтик и Наполи се на чекор до пласман во главната фаза во Лигата на шампионите, додека Риека и Марибор имаат активен резултат во пресрет на реваншите против Олимпијакос, односно Хапоел кои ќе ги играат на домашен терен. Хрватскиот шампион Риека имаше водство против Олимпијакос, а потоа и нерешен резултат ...

Повеќе »

Нема уште многу билети за Вардар – Фенербахче, ќе има жешка атмосфера на „Телеком Арената“

На еден ден до натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче, билетите забрзано се трошат, стадионот полека се распродава а фудбалерите ќе имаат убава атмосфера за игра. Според податоците од „ТикетПлус“, остануваат уште околу 6.000 билети во продажба за натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче, не се исклучува можноста до утре арената да ...

Повеќе »

Фенербахче пристигна во Скопје

Турскиот гигант Фенербахче пристигна во Скопје. Тимот е сместен во хотел „Мериот“, а фановите ги пречекаа Ван Перси, Валбуена, Солдадо, Камени и другите ѕвезди во центарот на градот – пренесе порталот Екипа. Тренерот Ајкут Кочаман уште пред пристигнувањето најави дека неговиот тим доаѓа да победи и да ја оствари целта, ...

Повеќе »

Гоце Седлоски поднесе оставка од местото шеф на стручен штаб на Вардар

Гоце Седлоски денеска поднесе оставка од функцијата шеф на стручниот штаб на ФК Вардар, информира шампионот на Македонија преку клупскиот сајт. – Донесов одлука да си поднесам оставка од местото шеф на стручен штаб на ФК Вардар, за доброто на сите во клубот. Ова размислував да го направам уште после ...

Повеќе »

„Херојот“ Жиру останува во Арсенал

Оливие Жиру ја стартуваше новата премиерлигашка сезона со победнички погодок за Арсенал, откако влезе во игра и стрелаше прецизно за триумф од 4-3 против екипата на Лестер. Веднаш потоа Французинот уште еднаш ги израдува фановите на „топчиите“, откривајќи дека ќе остане дел од лондонскиот клуб и во следната сезона – ...

Повеќе »

Сергеј Самсоненко најави заминување од Вардар

Сергеј Самсоненко, сопственикот на трите клуба чие обележје е црвено-црната боја, машкиот и женскиот ракометен клуб и фудбалскиот клуб Вардар, најави дека ова е последна сезона во која тој како инвеститор ќе вложува во сите три спортски клуба во Македонија. Самсоненко денеска со писмо, кое го пренесуваме во целост, ѝ ...

Повеќе »

УЕФА ги објави термините за мечевите на Вардар и Шкендија

Европската фудбалска унија (УЕФА) на својата интернет страница ги објави термините на најголемиот број од натпреварите во плејофот за Лига Европа, кои ќе се играат на 17 и 24 август. Македонија во оваа фаза има две екипи, Вардар и Шкендија, кои пред себе имаат тешка задача, да се пласираат во ...

Повеќе »

УЕФА и’ се заблагодари на Македонија за организацијата

Европската куќа на фудбалот не зажали што го одбра градот Скопје како град домаќин на атрактивното финале во Супер купот каде помотивиран и подобро подогтвен беше тимот на Реал Мадрид кој освои нова титула по таа во Лигата на Шампионите. Натпреварот беше доста динимичен и убав за око, фановите беа ...

Повеќе »

Зидан: Првото полувреме ни беше одлично

Зинедин Зидан ја продолжи трофејната низа како тренер на Реал Мадрид, откако пред два месеци ја одбрани титулата во Лигата на шампионите, во Скопје успеа да го одбрани и трофејот во Суперкупот на УЕФА. Реал на „Филип Втори“ го совлада Манчестер Јунајтед со 2:1. Зизу истакна дека натпреварот бил тежок, ...

Повеќе »

Реал Мадрид е шампион на УЕФА Супер купот!

  Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид одиграа одличен натпревар со шанси на двете страни и три погодоци – пишува порталот Спортски. Избраниците на Зинедин Зидан започнаа подобро, „кралевите“ создаваа шанси пред голот на Де Геа. Првата посериозна шанса на „Филип Втори“ ја пропушти Касемиро кој после еден корнер ја погоди пречката од ...

Повеќе »

Дербито Вардар-Шкендија ќе ја отвори сезоната во сабота во Тетово

Новата сезона во фудбалскиот шампионат на Македонија, наместо во недела ќе биде отворена во сабота. Откако жрепката реши во воведното прво коло на Првата македонска фудбалска лига да се сретнат Вардар и Шкендија, а поради настапот на двата тима на европската сцена, дуелот во Тетово ќе се игра в сабота. ...

Повеќе »

Спортот и музиката ги обединија љубителите на фудбалот во Скопје: Привршуваат деталите за вечерашниот натпревар

Веќе втор ден Скопје пулсира во ритамот на фудбалот. Спортот и забавата претставени преку повеќе активности во центарот на главниот град се атракција и за најмалите и за повозрасните, во пресрет на натпреварот помеѓу најтрофејните европски клубови, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Музиката и спортот на плоштад „Македонија“ обединија стотици ...

Повеќе »

Панчев за УЕФА се присети на Суперкуп мечот помеѓу Црвена Звезда и Манчестер Јунајтед

Најдобриот македонски фудбалер на 20. век, Дарко Панчев, деновиве е во центарот на вниманието на УЕФА поради домаќинството на Скопје на Суперкуп натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Нашиот прославен фудбалски ас се потсети на 1991. година и времето кога со Црвена Звезда беше во „кожата“ на Реал Мадрид ...

Повеќе »

Реал во црно, Манчестер во црвено

Познати се дресовите со кои ќе настапат тимовите на вечерашниот натпревар. На денешниот технички состанок, договорени се сите детали околу вечерашниот натпревар. Реал Мадрид ќе настапува со црни, додека Манчестер Јунајтед со своите стандардни, црвени дресови. Кејлор Навас, голманот на Реал Мадрид ќе носат жолти дресови. Де Геа на спротивната ...

Повеќе »

Суперкуп: Планирани за паузи за освежување на играчите по 30 и 60 минути игра

Вечерва Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, на стадионот „Филип Втори“ ќе се борат за трофејот во Суперкупот на УЕФА. Поради високите температури, во Скопје, максималната дневна температура ќе достигне до 38 степени Целзиусови, планирани се паузи за освежување на играчите. Топлотниот бран „Луцифер“ кој го погоди Балканот изминатите денови предизвика ...

Повеќе »
Close