ФФМ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ФФМ

ФФМ ги избра најдобрите

Фудбалската федерација на Македонија ги избра најдобрите за сезоната 2016/17 во повеќе категории, на свечената церемонија, синоќа во Македонскиот народен театар. За најдобар фудбалер во Македонија е прогласен Стефан Спировски, Енис Барди е најдобар играч во странство, додека Гоце Седлоски е најуспешен тренер. НАЈДОБРИ ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ ЗА СЕЗОНАТА 2016/17 Тренер: ...

Повеќе »

ФФМ со корисни информации за навивачите во пресрет на Суперкупот

Три дена остануваат до најголемиот спортски настан кој го организира Македонија, Суперкупот на УЕФА поемѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Натпреварот ќе се одигра на 8.август од 20:45 часот на Националната арена „Филип Втори“. Во пресрет на Суперкупот, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) објави неколку корисни информации за фановите кои ...

Повеќе »

Супер купот „спасен“, Владата обезбеди средства за фудбалската арена

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука со којашто укажува на АД за изградба и стопанисување со станбен простор и деловен простор да издвои средства во висина од 7 милиони денари од приходи од тековното работење на ова акционерско друштво, за итна набавка на клима уреди за потребите на Телеком Арената во Скопје, на ...

Повеќе »

Адеми доби една година суспензија од ФФМ за нападот на судијата Темелков

Претседателот на Шкупи, Ејуп Адеми, доби остра санкција од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) за напад на судијата на натпреварот меѓу Работнички и Шкупи одигран на стадионот во Ѓорче Петров. Адеми доби суспензија од фудбалот од една година и нема да смее да се бави со фудбалски активности до крајот ...

Повеќе »

Јакимовски ќе биде главен судија на „Телеком арена“ на дуелот Вардар – Работнички

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги одреди арбитрите, кои ќе бидат дел од 24. коло во ПМФЛ.  Дејан Јакимовски од Скопје ја доби улогата главен арбитар на градското дерби на „Телеком арена“ помеѓу лидерот Вардар и Работнички – пренесува порталот Гол. Александар Ставрев ќе патува за Кратово, каде ќе суди ...

Повеќе »

МВР отвори истрага за три натпревари одиграни во Македонската фудбалска лига

Инспектори од Министерството за внатрешни работи во соработка со одделот за интегритет и безбедност во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) отвори истрага за евентуално наместени три натпревари одиграни во пролетниот дел од Македонската фудбалска лига. До одделот за интегритет во ФФМ преку телефонската линија за пријавување неправилности на фудбалските натпревари ...

Повеќе »

Вардар домаќин на Шкендија во дербито на колото во ПМФЛ

Втората пролетна рунда од домашниот фудбалски шампионат на Македонија го носи големото дерби меѓу Вардар и Шкендија, екипи кои се најсериозни претенденти за шампионскиот трофеј и годинава. Овој меч е од висок ризик, а од тие причини претставниците на двата клуба заедно со МВР и ФФМ донесоа одлука дека на ...

Повеќе »

ФФМ ја претстави идејата за регионално натпреварување во младински категории

На конструктивен состанок со клубовите од Првата лига во „Куќа на фудбалот“, координаторот за младинските категории во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Зоран Стратев ја претстави идејата за формирање регионално натпреварување за млади категории. Во ова натпреварување би биле вклучени младински екипи од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Унгарија, ...

Повеќе »

ФФМ организира отворен ден во Куќата на фудбалот

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска организира отворен ден во Куќата на фудбалот за посетители кои сакаат да се запознаат со активностите на Федерацијата. ­ Тие ќе имаат можност да се запознаат со инфраструктурата во комплексот, да ги видат терените, да се запознаат со луѓето од администрацијата, селекторите, да разговараат ...

Повеќе »

Никола Ѓорѓев ќе игра за репрезентацијата на Македонија

Големиот талент и фудбалер во првиот тим на швајцарски Грасхоперс, Никола Ѓорѓев ќе игра за репрезентацијата на Македонија. Младиот офанзивен фудбалер Никола Ѓорѓев е роден на 22. август 1997 година во Баден, Швајцарија и досега настапуваше за младинските селекции на земјата во која е роден. По разговорите кои претседателот на ...

Повеќе »