хамилтон – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: хамилтон

Хамилтон го обвини Фетел за мамење

Четирикратниот светски шампион Луис Хамилтон го обвини Себастијан Фетел од Ферари за мамење во Баку. Според Англичанецот, пилотот на Ферари ги прекршил правилата за првиот излез на безбедносното возило во последната трка во Азербејџан.   Безбедноснот автомобил излезе во првиот круг кога германскиот пилот ја предводеше колоната. Луис тврди дека ...

Повеќе »

Хамилтон ја обезбеди 70. пол-позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред трката од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Малезија. Британецот по 70. пат успева да биде најбрз во квалификациите. Веднаш до Хамилтон во првиот ред ќе биде Кими Раиконен од Ферари. Другиот возач на Ферари, Себастијан Фетел, утрешната трка ...

Повеќе »

Хамилтон: Ферари има најдобар болид

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот на последната трка за ГН на Монако што се одржа викендот и го освои шестото место. Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот на последната трка за ГН на Монако што се одржа викендот и го освои шестото место, ...

Повеќе »

Ботас: Битката со Хамилтон ќе се заостри, но тоа останува само на патеката

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас очекува односите со неговиот тимски колега, Луис Хамилтон, да се заострат како што одминува шампионатот и борбата за титулата во Формула 1 – пренесува порталот Екипа.  Финецот кој во Мерцедес дојде како замена на Нико Розберг, го оствари својот сон постигнувајќи ја првата победа во ...

Повеќе »

ГН Кина: Пол позицијата за Луис Хамилтон

Британскиот возач Луис Хамилтон ја освои пол позицијата, во пресрет на трката за Големата награда на Кина, која в недела ќе се вози во Шангај. Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, оствари најбрзо време во квалификациите на патеката во Шангај и ја освои 63-та пол позиција во кариерата. Времето на Хамилтон ...

Повеќе »

Фетел победник во Австралија

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел е победник на трката за Големата награда на Австралија, со која утринава стартуваше новиот шампионат во Формула 1. Германецот трката на патеката „Алберт Парк“ во Мелбурн ја заврши со повеќе од девет секунди во однос на главниот фаворит Луис Хамилтон од Мерцедес кој ја имаше ...

Повеќе »

Ботас не се грижи дали Хамилтон ќе биде побрз од него

Новиот возач во Мерцедес, Валтери Ботас, верува во своите можности и изјави дека воопшто нема да биде загрижен ако неговиот тимски колега, Луис Хамилтон, биде побрз од него на почетокот на сезоната во Формула 1. Првата трка на календарот на Ф1 е на 26 март во Мелбурн, за ГН на ...

Повеќе »

Хамилтон победи на трката за Големата награда на Мексико

Возачот на Мерцедес и актуелен светски првак во формула 1, Луис Хамилтон забележа победа на трката одржана синоќа за Големата награда на Мексико и со тоа ја намали разликата во однос на лидерот во генералниот пласман Нико Розберг. Ова за Хамилтон беше 51.победа и сега Розберг има 19 бодови предност ...

Повеќе »