храна – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: храна

Истражување: Американците фрлаат 150.000 тони храна дневно

Американците фрлаат речиси 150.000 тони храна дневно или повеќе од 400 грама по човек, покажа истражување чии резултати се објавени во научното списание „Плос Уан“ (Plos One). Фрлената храна се одгледувала на речиси седум отсто од обработливото земјиште во САД и за нејзино производство биле употребени илјадници милијарди литри вода. ...

Повеќе »

Се’ за храна: 4 необични примени на лимонот

На сите им е добро познато дека лимонот е овошје кое изобилува со витамин Ц и е неизоставна намирница на нашето мени, за здравје, а и кога ќе заболиме од грип или настинка. Но, освен за тоа, во нашите домови може да го искористиме на многу други интересни и креативни ...

Повеќе »

Првите авиони со храна пристигнаа во Јемен откако Саудиска Арабија го укина ембаргото

Четири авиони со хуманитарна помош денеска пристигнаа во Сана, главниот град на Јемен – јави новинската агенција ДПА. Ова е првата пратка хуманитарна помош за Јемен испорачана откако Саудиска Арабија и нивните сојузници во регионот воведоа ембарго врз Јемен на 5 ноември. Ембаргото беше воведено откако шиитската бунтовничка група Хути ...

Повеќе »

Вегефест – револуција која почнува во твојата чинија

  Револуцијата за правата на животните започнува од принципите и животните навики на секој поединец – тоа е основната порака на фестивалот Вегефест. На 19 октомври (недела) во Младинскиот Културен Центар, со почеток од 11 часот, почнува шестиот по ред ВЕГЕФЕСТ – фестивал кој повикува на хуманост, сочувство, совесност и ...

Повеќе »

ФАО: Паднаа цените на храната во светот

Цените на храната во светот се намалени во октомври во споредба со претходниот месец, бидејќи сите прехранбени производи беа поевтини, освен житарките. Индексот на цените на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), која мери месечни промени во цената на кошницата на производи (житарици, маслодајни растенија, млечни производи, месо и шеќер), ...

Повеќе »

Највкусен начин за борба против борите

Се вели дека здравјето доаѓа преку устата, но изгледа дека слична е ситуацијата и со убавината. Магичниот збор како асоцијација за убавината и младоликоста е колагенот. Кожатата со текот  на времето старее и се појавуваат бори поради намалената продукција на колаген. Но наместо на вештачки начин да ја надополнувате изгубената ...

Повеќе »

Над 445 000 граѓани во Македонија преживуваат со по еден оброк дневно

Пет илјади тони безбедна храна на годишно ниво, завршуваат на депониите во Македонија. Ваквата статистика ја позиционира земјава на седмо место во светот по фрлање храна – предупредија денеска од невладиниот сектор. Оттаму предлагаат законски измени со кои државата би го регулирала ова прашање. Десет милиони евра завршуваат во отпад ...

Повеќе »

Што треба да јадете по четириесеттата година

Секое животно доба има различни нутритивни потреби, па така и храната треба да се прилагоди на конкретниот животен период. Исхраната на 20 годишна возраст би требало прилично да се разликува од онаа на 40 на пример. Нутриционистите препорачуваат по четириесеттата година да го ограничите внесот на сол на 5 до ...

Повеќе »

Мени на исхрана за да ја победите анксиозноста

Докторката Ума Наидо, експерт за храна, но и психологија, неодамна напиша статија за моќта што ја има храната во лекувањето анксиозност. Таа објасни дека иако здравата диета со голема количина вода и ниско ниво на кофеин е клучна, постојат одредени продукти што можете да ги консумирате. Еве го нејзиното мени: ...

Повеќе »

Ново истражување: Од самиот мирис на храната се зголемува телесната тежина

Нова студија од Универзитетот Калифорнија во Беркли утврди дека мирисот на храна пред самото конзумирање може да го поттикне телото да складира масти наместо да ги согорува, што води до зголемување на телесната тежина. Од некои причини, сетилото за мирис силно делува на метаболизмот и апетитот. Студијата беше спроведена на ...

Повеќе »

Кучето со добро развиената стратегија доаѓа до омилената храна (видео)

Повеќе »

Се’ за храна: Лесен рецепт за шпагети со ракчиња

Гурмански рецепт кој мора да се проба! Вкусно и малку различно подготвени шпагети со ракчиња, и прекрасни како идеја за брза вечера и уживање со домашните. Може да ве интересира: Морска пица со тиквички. Состојки: 400 гр шпагети 450 гр ракчиња 150 мл бело вино 350 мл вода 3-4 чешниња лук сол ...

Повеќе »

АХВ со препорака: Ако сметате дека храната не е безбедна, не ризикувајте – фрлете ја

Граѓаните за да го спречат труењето со храна кое е честа појава во летните месеци, потребно е при купувањето да водат сметка за изгледот и рокот на употреба на производот, да купуваат храна од проверени места, а лесно расипливите продукти да се купуваат исклучиво од објекти каде што се чуваат ...

Повеќе »

Документарен филм за фрлањето милиони тони храна

Наградуваниот документарен филм „Taste the waste“, кој се однесува на светскиот проблем со фрлањето на храната, ќе биде прикажан вечер во Јавна соба. Овој документарен филм ја прикажува неверојатната вистина за фрлањето на милиони тони храна. Во него се пробува да се најдат причините и решенијата, а притоа да се ...

Повеќе »

Се’ за храна: Сланина во карамелизиран сос од пиво и мед

Мезе за секоја пригода! Не е тешко за правење, а е многу вкусно за јадење. Ако не знаете со што вкусно да го изненадите друштвото, еве една идеја за сланина во карамелизиран сос. Полн погодок е, ќе видите! Може да ве интересира: Брза летна салата со домати и сланина. Состојки: ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лимонот сојузник за припрема на храната на најмалку 7 начини

На сите ни е познато дека лимоните се корисни за разни нешта, од лимонада, па до употреба во кујната, како за готвење, така и за чистење. Овој пат, ќе обрнеме повеќе внимание од кулинарска гледна точка и ќе ги обработиме можностите кои го прават лимонот сојузник за припрема на храната. ...

Повеќе »

За добра форма јадете ја оваа храна

Нашето тело и мускулни групи имаат различни потреби и поради оваа причина секоја вежба се разликува по интензитет. Се разбира, храната, исто така има голема улога за нашата визија и општа состојба. Еве неколку видови храна и пијалоци, наведени од прехранбен гигант, кои ќе гиа подобрат ефектите од вежбањето: Кафе ...

Повеќе »

Се’ за храна: 4 лесни начини да ја алкализирате крвта и да ја намалите киселоста во организмот

Киселоста во организмот не е баш најдобра за здравјето. А, како да направиме алкализација на крвта? Како да го намалиме штетното влијание на киселата средина во телото? Прочитајте го целиот текст и дознајте повеќе кои се добрите страни на алкализацијата и како најлесно да го постигнете тоа. Кога вашата исхрана ...

Повеќе »

Се’ за храна: 5 групи на намирници кои се храна за добро дентално здравје

Здрави и силни заби се основен предуслов за убава насмевка, но и за спречување на многу болести, а она што го јадеме има голема улога во тоа. Има намирници кои се штетни и намирници кои се корисни и претставуваат храна за добро дентално здравје. Да дознаеме кои се тие. Може ...

Повеќе »

Се’ за храна: 7 совети како да припремите највкусна пржена риба

Кога зборуваме за подготовка на риба, уште веднаш можеме да ви посочиме дека иако пржената риба е многу вкусна, препорачуваме почесто да ја подготвувате печена во рерна, и тоа во тава или во фолија. Варената риба ретко на кој му се допаѓа, а исто така како и печената во најголема ...

Повеќе »