Тагови: хрватска

Хрватска забрани увоз на кекси од БиХ и Србија

Хрватската санитарна инспекција забрани увоз на шест пратки со кондиторски производи од Босна и Херцеговина и од Србија, поради наводно преголемо количество на штетната суспстанца акрималид во нив. Според Европскиот систем за брзо известување за безбедноста на храната (РАССФ), станува збор за пратки со кекс од БиХ и крекери и ...

Повеќе »

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

Хрватскиот министер за правда, Дражен Бошњаковиќ денеска најави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров. Бошњаковиќ истакна дека Хрватска ќе побара од властите во Холандија да бидат вклучени во истрагата ...

Повеќе »

Сплит нема да биде домаќин на А-групата на ЕП во ракомет?

Хрватска од 12 до 28 јануари в година ќе биде домаќин на Европското првенство во ракомет. Првенството ќе игра во четири града. И додека во Загреб, Вараждин и Пореч сѐ е подготвено за континенталниот шампионат, домаќинството на Сплит е доведено под прашање и можно е Хрватите, групата во која се ...

Повеќе »

Снегот во Босна и Хрватска го отежнува сообраќајот

Снегот по улиците го забавува сообраќајот на поголем број патишта во високите планински предели во Босна и Херцеговина и Хрватска. По снегот во Сараево, издаден е жолт метеоаларм во градот, а нови снегови се очекуваат и во следните денови на повеќе места низ Босна. Прогнозирана е висина на снежната покривка ...

Повеќе »

Снежна бура предизвика проблеми во Хрватска, црвен метеоаларм за Црна Гора

Снежна бура ја зафати Хрватска. Затворени се неколку линии на траекти, а снегот предизвика и проблеми во копнениот сообраќај. Хрватските медиуми известуваат дека снег паѓа во Капела, на Сљеме и Горски Котар. Надлежните служби предупредуваат дека се можни се одрони на повеќе места на патиштата. За камиони со приколки моментно е ...

Повеќе »

Китаровиќ негира дека има несогласувања со премиерот Пленковиќ

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли тврдењата дека е во судир со премиерот Андреј Пленковиќ, но истакна нагласи дека нејзината цел е да предупреди на состојбата во државата. Таа најави дека од Пленковиќ ќе побара, тој да свика седница на собрание за национална безбедност околу ситуацијата во Агрокор. Таа ...

Повеќе »

Во Хрватска се појави синтетичка марихуана која во Европа веќе однесе неколку животи

Нова опасна дрога од групата синтетички канабиноиди, позната на пазарот како блу, пристигна во Хрватска. Станува збор за психоактивна супстанција од групата синтетички канабиноиди. Се продава како хербална мешавина во црно-жолти пластични пакувања. Дрогата е дизајнирана да ги имитира ефектите на канабисот, но е многу поопасна. При консумирање на дрогата ...

Повеќе »

Вучиќ: Никој никогаш повеќе нема да може да ја повтори „Бура“

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека Србија и Хрватска никогаш нема да имаат заедничко мислење за историјата, но во нивните погледи за иднината не постои ниту една работа која драматично ги дели. – Да ја оставиме историјата на страна, а во иднината со Хрватска постои само добра страна. За тоа ...

Повеќе »

Црвена тревога во Хрватска поради силните ветрови покрај брегот на Јадранското Море

Црвен код за опасност е прогласен во Хрватска поради бурата, проследена со силен ветер во областа Далмација, каде синоќа е измерена брзина на ветерот над 130 километри на час. Во Сплит, ветрот предизвика проблеми во сообраќајот, откако искршени гранки паднаа на улиците, беа превртени контејнери за отпад, а ветрот турна ...

Повеќе »

Жител на Сплит доби несекојдневна „порака“ на својот автомобил

Жител на хрватскиот град Сплит, бил вџашен кога одејќи на работа го затекнал неговиот автомобил марка „Опел Астра“ излепен со хигинески влошки. Фотографијата на автомобилот набрзо се најде на ѕидот на Фејсбук групата „Дневна доза на просечниот Далматинец“ со коментар: „Љубовта во Далмација може да се покаже на различни начини“. ...

Повеќе »

Евростат: Хрватите меѓу „најнекултурните“ во Европа

Хрватите се меѓу најнекултурните во Европската Унија, покажува истражувањето на Евростат. Според истражувањето на Европската комисија, на прашањето „Дали во последно врме сте постиле некоја културна устанува“, според одговорите Хрватите се наоѓаат на долниот дел од табелата. Во текот на 2015 година 42,4 отсто од жителите на ЕУ постари од ...

Повеќе »

Словенија се закани со тужба против Хрватска пред Европскиот суд

Словенија ќе ја тужи Хрватска пред Европскиот суд во Луксембург доколку таа не соработува во имплементацијата на спорната арбитражна пресуда за границата меѓу двете земји, се закани словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Лидерите на трите партии од владејачката коалиција се договорија на состонок во Љубљана дека Словенија треба ...

Повеќе »

Десетто издание на Викенд медиа фестивал во Ровињ: 5000 учесници на разни дискусии и работилници

Со 5000 официјално регистрирани учесници денеска започна јубилејното десетто издание на Викенд медиа фестивал во Ровињ, Хрватска. Учесниците имаа можност да следат многубројни панел дискусии, работилници, но и видео промоции на теми кои влијаат на медиумите, или пак теми на кои медиумите имаат влијание. Како новитет може да се издвои ...

Повеќе »

„Езерки“ и оркестарот „7/8“ на мини турнеја низ Македонија

Женскиот вокален етно состав „Езерки“ и оркестарот „7/8“, како дел од Хрватско-македонското друштво од Загреб, Република Хрватска, ќе одржи мини турнеја во неколку градови во Македонија. Турнејата започнува со настап во Тетово на 15-ти септември во Домот на култура „Иљо Антески Смок”, потоа во Охрид на 16-ти септември во Домот ...

Повеќе »

Љубовен оглас: 90 годишник бара жена која нема своја пензија

90 годишниот Вјекослав Голуб од Копривница  објавил оглас во весник кој привлекол големо внимание во Хрватска, но и во остатокот од  регионот. Огласот вели: „Барам жена која нема своја пензија, да се омажи за мене, а по мојата смрт неа ќе и остане мојата пензија.“ „Сам сум, немам кој да ме ...

Повеќе »

Викенд Медиа Фестивал во Хрватска ја носи „Туро“– водечката „peer-to-peer“ апликација за споделување на автомобили

За својот десети роденден Викенд Медиа Фестивал ќе биде домаќин на „Туро“ (Turo), водечка компанија во светот за peer-to-peer споделување на автомобили. За да го обележи овој настан, „Туро“ преку еднократна промоција ќе ги понуди своите услуги во Хрватска за време на Викенд Медиа Фестивалот. „Туро“ е основана во 2009 ...

Повеќе »

Ерjaвец: Хрватска не заслужува да влезе во Шенген зоната

Словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерjавец во писмо до Европската комисија наведува дека Хрватска не заслужува да влезе во Шенген просторoт, бидејќи со нарушувањата на границата во Пиранскиот залив од страна на рибарски и полициски пловни објекти, го нарушува правниот поредок на Европската унија и територијалниот интегритет на Шенген ...

Повеќе »

Министерот за одбрана на Хрватска даде оставка поради пожарите

Министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, поднесе оставка поради пожарите што ја зафатија земјата, јави ХРТ. Тој вчера во попладневните часови пристигнал во Сплит, кој е најпогоден од пожарите. Во попладневните часови стигнала и војската. Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, рекла дека војската можела да биде испратена на терен ...

Повеќе »

НАСА ги сними пожарите во Хрватска и Црна Гора (фото)

Пожарите што ги погодија хрватска Далмација и Црна Гора во изминатите денови предизвикаа толкаво количество чад што можело да се види од вселената. Еден од сателитите на НАСА го снимил јадрансмиот брег, а на фотографијата можат да се видат три големи траги од чад како се движат кон југозапад, кон брегот на ...

Повеќе »

Невреме во Хрватска, град со големина на пинг-понг топче

Хрватска синоќа беше зафатена од невреме по бранот жештини. Во делови од државата паѓаше град со големина на пинг-понг топче, јавуваат хрватски медиуми. На северниот дел од Јадранот и во горските предели имаше поројни врнежи проследени со грмотевици. Невремето во Загорје предизвика огромна штета. Голем број од жителите се жалат ...

Повеќе »