Тагови: хроника

Единаесет сообраќајки вчера во Скопје, повредени шест лица

policiska_lenta

Единаесет сообраќајни несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје.Според евиденцијата на СВР Скопје, во пет сообраќајки со полесни телесни повреди се здобиле шест лица, а во шест е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција вчера санкционирала двајца возачи кои поминале на црвено светло на семафор, двајца не ги ...

Повеќе »

Изгореа работилница за брикети и семејна куќа

Пожар

Според соопштението од полиција, во 23.20 часот во Скопје на ул. „Бутелска-7“, во лимен објект – работилница за изработка на брикети, сопственост на Д.Н.(31), избувнал пожар во кој бил опожарен целиот објект. Пожарот бил локализиран од екипа на Бригадата за противпожарна заштита. Увид се вршеше во текот не денешниот ден. ...

Повеќе »

СВР Куманово: Ибраими починал од природна смрт – семејството револтирано

Полициска лента/Архива

Според официјалните информации на СВР Куманово, Сефедин Ибраими починал од природна смрт. Во кумановската полиција случајот го пријавил лекар од служба на итна медицинска помош кој констатирал смрт на лице место. Старецот со здравствена книшка бил тргнат на лекар за како што велат од семејството му препишат лекови но по ...

Повеќе »

Нападната и оставена полугола од поранешниот љубовник

Tepachka Arhiva

Скопјанка вчера била нападната од нејзиниот поранешен љубовник и оставена полугола во близина на последната автобуска постојка во населбата „Железара“, според информации од Министерството за внатрешни работи. Жртвата, претходно била пресретната од нејзиниот поранешен пријател, со кого била во љубовна врска, кој со возило ја однел во населбата „Железара“, каде ...

Повеќе »

Кобна тепачка меѓу мајмуни во Зоолошката градина во Скопје

zoo-skopje

Минатата среда, во Зоолошката градина во Скопје дошло до меѓусебен конфликт помеѓу два мајмуна од видот павијан. При тоа, информираат од Зоолошката, едниот од нив, во јавноста познат како Дино, како резултат на конфликтот се здобил со тешка повреда на една од предните нозе. Мајмунот веднаш бил упатен на Факултетот ...

Повеќе »

Тргнал на лекар, се лизнал на подмрзната улица во Куманово и починал

15935287_1192598840788234_733757756_o

Седумдесетгодишниот, Сефедин Ибраими од Куманово , денеска на пладне го загубил животот откако се лизнал на подмрзнатата улица „ЈНА“ во Куманово. Според првичните информации, Сефедин бил сам кога паднал, а бил во амбуланта да му препишат лекови. Од  неговото семејство апелираат до локалната самоуправа и до градоначалникот да ги расчисти ...

Повеќе »

Почнува судењето за мобинг против експретседателот на Основен суд Скопје 1

????????????????????????????????????

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, денеска треба да се појави во судница во Основен суд Скопје 2, каде почнува судењето по тужбата за мобинг што против него ја поднесе поранешниот раководител на одделението за човечки ресурси на судот, Горан Стаменковски. Пред судија за работни спорови, Панчевски ...

Повеќе »

Мажи во Шведска вршеле стриминг од силување на жена

Стокхолм-Шведска

Тројца мажи се уапсени во Шведска под сомнение дека силувале жена, а еден од нив вршел стриминг во живо на затворена фејсбук група. Според шведскиот таблоид Aftonbladet, наводниот криминал се случил во стан во шведскиот град Упасала, во недела наутро. Жртвата била речиси без свест. Јозефине Лундгрен, на возраст од ...

Повеќе »

Денеска ново рочиште за случајот „Поткуп“ против Заев

zaev potkup sudenje

Денеска во Основниот суд Скопје 1 треба да продолжи судскиот процес против лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На минатото рочиште тој и одбраната побараа изземање на обвинителот, Владимир Милошевски од овој случај, бидејќи, како што рекоа, СЈО има отворено предистражни дејствија за монтирање на случај „Поткуп“ против Заев. Јавното обвинителство ...

Повеќе »

Пронајдени шест тела под урнатините на хотелот во Италија

1485008283461

Спасувачките екипи досега пронашле тела на шест лица кои загинаа откако снежна лавина затрупа хотел во централниот дел на Италија, а по 23 луѓе се уште се трага. Операцијата за спасување продолжува. Досега е потврдено дека во несреќата загинале пет лица, додека деветмина, меѓу кои четири деца, вчера се извлечени ...

Повеќе »

Избувна пожар на булеварот Борис Трајковски во Скопје

Пожарникари - Архива

Пожар избувна утрово во објектот на „Супер Тинекс“ лоциран на булевар Борис Трајковски во Кисела Вода, пренесува порталот ПлусИнфо. Според информациите од Противпожарната бригада, пожарот избувнал во деловен простор во „Супер Тинекс“. Направена е материјална штета. Интервенирале три противпожарни возила и пожарот е изгаснат.

Повеќе »

Дете претепано со метални шипки во Скопје

Полициска лента/Архива

Во 19 часот и 15 минути на 22.01.2017год. во полиција во Скопје било пријавено дека на улицата „Александар Урадаревски“, 12 годишен малолетник додека се движел со своите другари, бил физички нападнат од страна на неколку малолетници при што едно од нив со метална шипка го удрило во пределот на главата. ...

Повеќе »

Заев пред судот во Куманово: Незаслужено го поштедив Цветковски од другите разговори

zaev sud

Незаслужено го поштедив Виктор Цветковски од дополнителна објава на други разговори кои беа во рамките на одлуката во органите на партијата, велам незаслужено бидејќи истиот тој е јавна личност со политичка дејност.  А имаме индиции дека тој со министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска направиле  злоупотреба на изборен процес – ...

Повеќе »

Со боксирач нападнал Црногорец поради девојк

8

Ноќва, околу половина час по полноќ, на скопскиот булевар Кузман Јосифоски-Питу, 38-годишниот И.Ц. од Крива Паланка го нападнал 19-годишниот Л.Р. од Црна Гора, удирајќи го со боксирач во пределот на главата, информира Министерството за внатрешни работи. Црногорецот живеел привремено во Скопје. – Веднаш после нападот напаѓачот со возило го напуштил ...

Повеќе »

Стечајна постапка за кумановската циглана

8

Се отвори стечајна постапка за керамичко индустрискиот комбинат во Куманово. Оваа беше една од најголемите циглани на Балканот, која што беше приватизирана во 2001 година од грчко-македонска фирма, а во јавноста за нејзин сопственик се сметаше Драган Даравелски, тогашен функционер во Владата предводена од Љупчо Георгиевски, кој што пак сега ...

Повеќе »

Во Скопје 18 сообраќајки и еден пешак повреден во изминатите два дена

Фото: Архива

За два дена на подрачјето на СВР Скопје се предизвикани 18 сообраќајни незгоди. Со потешки телесни повреди се здобил еден пешак, во пет полесно се повредени 11 лица, а во 12 сообраќајки поминале само со причинета материјална штета. Како што информира за МИА самостојниот инспектор Драган Вељановски, вчера извршен е увид ...

Повеќе »

Почина новороденче во село Истибања

bebe

Вчера во полициската станица во Виница дежурен лекар од Брзата помош телефонски пријавил дека во куќата на К.П. во селото Истибања починало бебе. Во куќата како потстанари живееле С.Ц. и Ц.Ј., а нивното бебе било родено на 13 јануари. Лекарите констатирале смрт без траги на насилство. Таткото, вчера наутро, прв ...

Повеќе »

Мртов маж пронајден во Скопје

policiska-lenta

Педесет и петгодишниот Д.И. од село Долно Количани вчеравечер бил пронајден мртов на улицата „Петар Поп Арсов“. Смртта ја констатирал лекар од Итна медицинска помош. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Скопје. Со наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено за обдукција.  

Повеќе »

Скопјанец пронајден мртов покрај возило кај Раштански пат

policija-ilustracija-4-640x427

Четириесет и двегодишен скопјанец со прострелна рана во главата е пронајден мртов покрај возило на обиколницата кај надвозникот за Раштански пат. Полицијата денеска соопшти дека 42-годишниот З.Џ. е пронајден вчера во 17:15 часот, а покрај него имало пиштол. Полициска екипа излегла на местото на настанот, а увид е извршен и ...

Повеќе »

Продолжува судењето на началникот на Петтата управа

2134

Груејвски и уште шест архивски работници во Управата за безбедност и контраразузнавање се обвинети дека уништиле службени документи на тајната полиција. Судот на претходното рочиште го задолжи Специјалното обвинителство да обезбеди дозвола од УБК за да ги користи доказите кои биле класифицирани. Тимот на Катица Јанева информираше дека добил одговор ...

Повеќе »
Close