Цена – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Цена

Цената на нафтата на највисоко ниво од 2014

Зголемувајќи се за три отсто во изминатата недела, цената на нафтата на светските берзи достигна највисоко ниво во последните три години. Зголемувањето на цената се должи на намалената нерамнотежа помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во ...

Повеќе »

Се намалува цената на бензините, цената на нафтата не се менува

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат од еден од 1,5 денари, а цената на дизелот и екстра лесното останува непроменета. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 65,5 денари за литар, а на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67 денари ...

Повеќе »

Данска со најскапо месо во ЕУ, Швајцарија во светот

Највисока цена на месото минатата година во ЕУ имала Данска, речиси 40 отсто над просекот во Унијата, а најевтино Полска – 47 отсто под европскиот просек, покажуваат податоците објавени од Евростат. Зад Полска е Бугарија со цена на месото 44 отсто под европскиот просек, па Романија со 41,1 отсто.Меѓу другите ...

Повеќе »

Дополнителни два денара субвенции за производителите на лубеници

Дополнителни два денара субвенции за килограм лубеници продадени од 3 до 15 јули годинава на регистрирани откупувачи по цена не повисока од четири денари, ќе добијат производителите. Вака одлучи Владата на вчерашната седница. Целта е, како што соопшти, да им се помогне на земјоделците поради ниската откупна цена со која се ...

Повеќе »

ФФРМ реагира на неизвесниот откуп на пченицата, Николовски тврди цената ќе се знае месецов

Цената на пченицата ќе се знае на крајот на месецов – ова го соопшти денеска министерот за земјоделство, Љупчо Николовски. Во меѓувреме, Федерацијата на фармерите на Република Македонија реагира на неизвесниот откуп на пченицата. Оттаму велат дека се соочуваат со двојна непогода – климатски промени и недфинирана цена. Се’ уште ...

Повеќе »

Од денеска поевтинува струјата

Од денеска цената на струјата се намалува за 0,25 проценти што значи дека граѓаните ќе плаќаат пониски сметки за струја. Ваква одлука донесе Регулаторната комисија за енергетика на подготвителна седница. Цената на електричната енергија беше намалена и минатата година од први јули.

Повеќе »

Петнаесет градови со најскап јавен превоз во светот

Лондон е на првото место на листата на градови со најскап јавен превоз, со оглед на тоа што за таа услуга месечно е потребно да се издвојат импресивни 150 евра. Анализирајќи ги трошоците на животот во големите светски градови според статистиката на интернет страната Expatistan, Business Insider направи листа на ...

Повеќе »

ФФРМ: Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари

Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се почитуваат, бара Федерацијата на фармери (ФФРМ). ФФРМ бара и ...

Повеќе »

Колку чини едно пиво во паб ширум светот

Аналитичарите на “Дојче банк” собираат податоци за различни услуги и изготвуваат извештаи за клиентите. Меѓу нив, тие направија извештај за тоа, колку чини едно пиво(500 мл) во паб во градовите ширум светот. Пивата се најевтини во Прага(1,30 долари), Јоханесбург( 1,70 долари) и Лисабон(2,00 долари). Од друга страна, најскапи се пивата ...

Повеќе »

Цената на нафтата без промени

Цената на нафтата на лондонската берза во понеделник не се менуваше, додека во Њујорк ослаби, додека трговците се обидуваат да проценат какви се шансите водечките производители да продолжат да го намалуваат снабдувањето и по јуни. На лондонската берза цената на барелот остана речиси непроменета во однос на претходното затворање и ...

Повеќе »

Откупени над 25 милиони килограми тутун по просечна цена од 196.82 денари

Заклучно со вчера, девет компании од 10 откупиле над 25 милиони килограми тутун по просечна цена од 196,82 денари од реколтата за 2016 година. Согласно Законот за тутун, исплатени се 98 проценти, односно 4.873.724.751,49 денари. За ова денеска на прес конференцијаинформираше денеска директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Цветан Трипуновски. ...

Повеќе »

Тутунот со поголем род и повисока цена

Со поголем род од очекуваниот и повисока цена ќе заврши годинашниот откуп на тутунот. Според последните податоци од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, преземени се преку 25.000 тони тутун што е 5.000 тони повеќе од првичните проценки за целата реколта 2016. Постигната е просечна цена од 196,82 денара за ...

Повеќе »

Годинава 5.000 тони повеќе тутун, цената 14 денари повисока

Вкупно 25.095 тони тутун се преземени досега, 10 дена дена пред завршување на законскиот рок за откуп, што е 5.000 тони повеќе од првичните проценки за целата реколта 2016. Според Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство , постигната е просечна цена од 196,82 денара за килограм или 14 денари повеќе од ...

Повеќе »

Откупени 24,4 милиони килограми тутун

Откупот на тутунот е во завршна фаза. До вчера се преземени 24,4 милиони килограми, а просечната цена е 196,80 денари – соопшти денеска директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Цветан Трипуновски. „До овој момент нема никакви проблеми со текот на откупот. Се надеваме дека многу скоро ќе биде откупен и посleдниот килограм од реколтата ...

Повеќе »

Поевтинува свинското месо

Управниот одбор на одгледувачи и производители на свинско месо и свињи одлучи да ја намали цената на свинското месо. Цената на свињите жива мера ќе се движи од 90 до 95 денари за килограм – соопшти денеска претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев. „Кај нас постојат демократски односи, одлучивме ...

Повеќе »

Рекорден скок на цената на златото во првиот квартал

Цената на златото за меѓународните берзи забележа раст од 17 отсто во првиот квартал од годинава, што претставува највисок раст во последните 30 години. Денеска цената на златото изнесува 1232 долари за унца. Според познавачите, ваквиот раст е резултат на намалената загриженост за растот на глобалната економија, финансиската стабилност на ...

Повеќе »

Новиот Правопис ќе добие пристапна цена

По бројните реакции во јавноста за високата цена на новиот Правопис на македонски јазик, до Министерството за култура ќе биде предложено печатење на помалку луксузно издание со пристапна цена. На вчерашната седница на Советот за македонски јазик, што е владино тело, авторите оцениле дека се оправдани реакциите во јавноста и ...

Повеќе »

Годинава се очекува „метеорски” раст на цената на златото

Закрепнувањето на берзите, денеска ја намали за кратко цената на златото, но според австралиските експерти годинава се очекува “метеорски“ раст на цената на овој благороден метал. „Од почетокот на годината, цената на златото во долари се зголеми за околу 15 отсто на 1.250 за унца, но, пресметано во австралиски долари, ...

Повеќе »

Ќе возиме ли на најевтин бензин во последните неколку години?

Цената на нафтата која се стабилизираше на крајот на минатата недела продолжи со раст и од почетокот на новата недела поради затворање на кратки позиции од пазарните учесници. Суровината која поскапе за 10% во петокот, што беше еден од најголемите растови во историјата на енергенсот. Брент со испорака во март ...

Повеќе »

Досега откупени 8.000 тони тутун по просечна цена од 185 денари

Сојузот на тутунски здруженија на почетокот на годинава, на средба со новинарите излезе со податоци за досегашниот тек на откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Претседателот, Данчо Милески информира дека тутунарите се задоволни од проценката и постигнатата просечна цена, која се очекува да биде и поголема затоа што повисоките берби ...

Повеќе »