Тагови: Цена

Цената на нафтата без промени

Цената на нафтата на лондонската берза во понеделник не се менуваше, додека во Њујорк ослаби, додека трговците се обидуваат да проценат какви се шансите водечките производители да продолжат да го намалуваат снабдувањето и по јуни. На лондонската берза цената на барелот остана речиси непроменета во однос на претходното затворање и ...

Повеќе »

Откупени над 25 милиони килограми тутун по просечна цена од 196.82 денари

Заклучно со вчера, девет компании од 10 откупиле над 25 милиони килограми тутун по просечна цена од 196,82 денари од реколтата за 2016 година. Согласно Законот за тутун, исплатени се 98 проценти, односно 4.873.724.751,49 денари. За ова денеска на прес конференцијаинформираше денеска директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Цветан Трипуновски. ...

Повеќе »

Тутунот со поголем род и повисока цена

Со поголем род од очекуваниот и повисока цена ќе заврши годинашниот откуп на тутунот. Според последните податоци од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, преземени се преку 25.000 тони тутун што е 5.000 тони повеќе од првичните проценки за целата реколта 2016. Постигната е просечна цена од 196,82 денара за ...

Повеќе »

Годинава 5.000 тони повеќе тутун, цената 14 денари повисока

Вкупно 25.095 тони тутун се преземени досега, 10 дена дена пред завршување на законскиот рок за откуп, што е 5.000 тони повеќе од првичните проценки за целата реколта 2016. Според Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство , постигната е просечна цена од 196,82 денара за килограм или 14 денари повеќе од ...

Повеќе »

Откупени 24,4 милиони килограми тутун

Откупот на тутунот е во завршна фаза. До вчера се преземени 24,4 милиони килограми, а просечната цена е 196,80 денари – соопшти денеска директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Цветан Трипуновски. „До овој момент нема никакви проблеми со текот на откупот. Се надеваме дека многу скоро ќе биде откупен и посleдниот килограм од реколтата ...

Повеќе »

Поевтинува свинското месо

Управниот одбор на одгледувачи и производители на свинско месо и свињи одлучи да ја намали цената на свинското месо. Цената на свињите жива мера ќе се движи од 90 до 95 денари за килограм – соопшти денеска претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев. „Кај нас постојат демократски односи, одлучивме ...

Повеќе »

Рекорден скок на цената на златото во првиот квартал

Цената на златото за меѓународните берзи забележа раст од 17 отсто во првиот квартал од годинава, што претставува највисок раст во последните 30 години. Денеска цената на златото изнесува 1232 долари за унца. Според познавачите, ваквиот раст е резултат на намалената загриженост за растот на глобалната економија, финансиската стабилност на ...

Повеќе »

Новиот Правопис ќе добие пристапна цена

По бројните реакции во јавноста за високата цена на новиот Правопис на македонски јазик, до Министерството за култура ќе биде предложено печатење на помалку луксузно издание со пристапна цена. На вчерашната седница на Советот за македонски јазик, што е владино тело, авторите оцениле дека се оправдани реакциите во јавноста и ...

Повеќе »

Годинава се очекува „метеорски” раст на цената на златото

Закрепнувањето на берзите, денеска ја намали за кратко цената на златото, но според австралиските експерти годинава се очекува “метеорски“ раст на цената на овој благороден метал. „Од почетокот на годината, цената на златото во долари се зголеми за околу 15 отсто на 1.250 за унца, но, пресметано во австралиски долари, ...

Повеќе »

Ќе возиме ли на најевтин бензин во последните неколку години?

Цената на нафтата која се стабилизираше на крајот на минатата недела продолжи со раст и од почетокот на новата недела поради затворање на кратки позиции од пазарните учесници. Суровината која поскапе за 10% во петокот, што беше еден од најголемите растови во историјата на енергенсот. Брент со испорака во март ...

Повеќе »

Досега откупени 8.000 тони тутун по просечна цена од 185 денари

Сојузот на тутунски здруженија на почетокот на годинава, на средба со новинарите излезе со податоци за досегашниот тек на откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Претседателот, Данчо Милески информира дека тутунарите се задоволни од проценката и постигнатата просечна цена, која се очекува да биде и поголема затоа што повисоките берби ...

Повеќе »

Дизелот поевтинува, цените на бензините остануваат исти

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за два денари, а таа на бензините останува иста – соопшти  Регулаторната комисија за енергетика(РКЕ). Од ноќеска на полноќ Еуросупер БС-95 и натаму ќе се продава по 62,50 денари за литар, a еуросупер БС-98 за 64,50 денари за литар. Со новото ...

Повеќе »

Од утре значително поевтинување на нафтените деривати во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да објави нова корекција на малопродажната цена на нафтените деривати. Според последните податоци кои доаѓаат од светските берзи, се очекува позначително намалување на цените на нафтените деривати. Во момeнтов барел нафта на берзата во САД чини 35,46 долари а северноморската нафта врз основа на ...

Повеќе »

Не е на повидок крај на падот на цената на нафтата

Мрачни перспективи за нафтената индустрија. Некои дури предвидуваат дека еден барел нафта би можел наскоро да се нуди за само 20 американски долари! Таков развој на настаните воопшто не е безопасен – пишува Дојче Веле. Поради преголемата глобална понуда, од средината на 2014. година, цената на нафтата е повеќе од ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger