ЦИА – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: ЦИА

Помпео: Ако Ким изненадно почине, не ме прашувајте ништо

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео изјави дека не тре ба да му се поставуваат никкави прашања, во случај кога севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, изненадно би умрел. „Доколку Ким почине, имајќи ја во предвид историјата на ЦИА, едноставно нема да зборувам за тоа. Некој би можел да помисли дека тоа ...

Повеќе »

„Викиликс“ објави нова серија документи за кибершпионажа на ЦИА

Меѓународната непрофитна организација „Викиликс“ објави вчера нова серија документи за кибершпионажа на ЦИА, со кои се опфатени повеќе американски безбедносни служби, вклучувајќи ги и Министерството за внатрешна безбедност, Агенцијата за национална безбедност и Федералното истражно биро. На официјалниот сајт на „Викиликс“ се објавени тајни документи од проект на ЦИА, наречен ...

Повеќе »

ЦИА ги скенирала рудните потенцијали кај Слепче уште во 1952 година

Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се однесуваат на Македонија и Југославија. Во оваа прилика ви пренесуваме како разузнавачите на ЦИА уште во 1952 година се интересирале за отварањето на рудникот за ...

Повеќе »

ЦИА паравојска? Трамп тајно ѝ дал нови овластувања на шпионската агенција

Претседателот на САД, Доналд Трамп, тајно ѝ дал нови овластувања на ЦИА со беспилотни летала да врши напади врз осомничени терористи, рекле неименувани американски функционери, пренесе Вол стрит џурнал. ЦИА веќе нема да мора да бара дозвола од Пентагон и Белата куќа пред да почне да напаѓа со вооружени беспилотни ...

Повеќе »

Трамп е „екстремно загрижен“ поради информации на Викиликс

Белата куќа вети дека оние кои стојат зад протекувањето на доверливи информации ќе се соочат со сериозни последици. Извештаите сугерстираат дека упадот е направен од надворешни соработници на ЦИА.Белата куќа и ЦИА ја обвинија Викиликс за објавување на ризница од доверливи материјали на разузнавачките служби во кои се опишани детали ...

Повеќе »

Шефот на ЦИА предупреди: САД треба да внимаваат на хакерски напади од Русија

Директорот на ЦИА Џон Бренан предупреди дека Русија има „исклучително големи и усовршени способности“ да извршува хакерски напади и оти САД треба да внимаат на нив. Во интервју за Си-Би-Ес на прашањето дали Русија се обидува да манипулира со претседателските избори во САД, Бренан не даде директен одговор, но напомена ...

Повеќе »

ВИДЕО: Ниеден авион на 11 септември не удри во кулите близначки!

Ниеден Боеинг 767 не удри во кулите близначки како што властите и медиумите лажно тврдат. Таков удар физички е невозможен од неколку причини, наведе поранешниот пилот на ЦИА Џон Лир. Поранешниот пилот на ЦИА Џон Лир, потпиша писмено признание дека кулите близначки не се урнати така што авиони удриле во ...

Повеќе »