Чиле – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Чиле

Чиле подобар од Камерун на Купот на Конфедерации

Со голови постигнати во последните десет минути, фудбалерите на Чиле синоќа славеа победа со 2:0 над Камерун во 1. коло од групата – Б на Купот на Конфедерации што се одржува во Русија. Стрелци на погодоците беа Артуро Видал во 81. минута и Едуардо во првата минута од судиското надополнување. ...

Повеќе »

Земјотрес со јачина од 7,1 степен го погоди централниот дел на Чиле

Земјотрес со јачина од 7,1 степен, според Рихтеровата скала, денеска го погоди Чиле, во близина на главниот град Сантјаго – соопшти американскиот геофизички институт. Епицентарот на земјотресот, што се почувствувал во зградите во Сантјаго бил на 35 километри западно од крајбрежниот град Валпараисо на 10 километри под морското дно. Властите ...

Повеќе »

Силен земјотрес го погоди Чиле

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтерова скала го погоди денеска Чиле, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на потресот се наоѓал на 144 километри југоисточно од градот Калама, на длабочина од 188 километри под површината на земјата. Засега нема податоци за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Повеќе »

Санчез сериозно повреден, нема да настапи за Чиле следната недела?

Чилеанскиот напаѓач Алексис Санчез веројатно сериозно се повреди на вчерашниот дуел против ВБА во 29. коло од Премиер лигата. Санчез заработи повреда на листот мораше да биде заменет во 78. минута, а Арсен Венгер порача дека тој нема да настапи за репрезентацијата на Чиле следната недела. Санчез не требаше да игра во ...

Повеќе »

Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Повеќе од 1,4 милиони домаќинства во престолнината Сантјаго де Чиле во неделата останаа без вода за пиење поради силните дождови во централниот дел од земјата од каде што градот се снабдува со вода, изјави гувернерот на главниот град на Чиле. Врнежите започнаа во саботата и предизвикаа одрони на земјиште во ...

Повеќе »

Над 20.000 лица се борат со шумските пожари во Чиле, досега има 11 жртви

Во борбата со пламените јазици се вклучени војници, специјалци од националната шумска корпорација, пожарникари доброволци, државни службеници и вработени во приватни компании. Помош укажуваат и над 600 странци. Во активностите за справување со огнената стихија се мобилизирани 42 летала на чилеанските служби, од САД е испратен авион „Боинг 747-400 Супертанкер“ ...

Повеќе »

Најлошиот шумски пожар во Чиле уништи цел град

Меѓународна помош доаѓа во Чиле за да ѝ помогне на земјата да се справи со најлошиот шумски пожар во модерната историја. Русија испрати супер-танкер авион што носи тони вода за гасење пожари. Серијата пожари што се шират со огромна брзина, главно во централниот регион на Чиле, беа потпомогнати од силните ...

Повеќе »