Штип – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Штип

Маж со пиштол во рака лежел на трева во парк во Штип

Во Полициската станица Штип синоќа било пријавено дека во паркот „Суитлак“ на ул.„Генерал Михајло Апостолски“ маж лежи на тревната површина од паркот и во рацете држи пиштол. МВР информира дека лицето со возило на Брза помош е пренесено во Клиничка болница-Штип, каде што од страна на дежурен лекар е константирано ...

Повеќе »

Кривична за екс директорот на штипски „Исар“ за набавка на 7000 метли

Секторот за внатрешни работи Штип соопшти дека поднел  кривична пријава против поранешниот директор на ЈП „Исар“,  А.Б.(43) од Штип за сторено кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување “ и против ЈТД „Џолев Компани“-Штип и И.Џ.(41) од Штип за сторени кривични дела  „фалсификување и уништување на деловни книги“ и ...

Повеќе »

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Штип

Полицијата поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство, против И.З. (58) и И.И. (55), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение дека сториле четири кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“  и две кривични  дела „несовесно работење во службата“. Како што соопшти МВР, И.З. во својство на градоначалник ...

Повеќе »

Штип: Пациентите смрзнуваат-обвинува ВМРО ДПМНЕ, од Болницата велат парно немало само неколку часа поради технички проблеми

Оние што во претходната власт беа нејзини најголеми критичари, сега како највисоки функционери во здравството дозволуваат штипската Клиничка болницата да функционира со студени радијатори и да ги отпушта болните уште поболни, обвинија денеска од  ВМРО-ДПМНЕ Штип. „Во 21 век, добиваме информации дека Клиничката болница не обезбедила греење за своите вработени ...

Повеќе »

Заменик помошникот на УСАИД на средби во Штип

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска оствари средба со претставници на USAID, меѓу кои и помошник aдминистраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во USAID Вашингтон, Брок Бирман. На средбата во Општина Штип присуствуваа и директорот на USAIDво Македонија, Дејвид Атебери и директорот на Канцеларија за развој во USAID ...

Повеќе »

Синот осомничен за убиство на 62 годишниот штипјанец

Синот заедно со негов пријател го убиле 62 годишниот штипјанец Т.Б, велат првичните сознанија од истрагата. Тој вчера беше пронајден мртов во неговиот дом. „Ноќта помеѓу 20 и 21 февруари во семејната куќа на улица „Сутјеска“ 29 годишниот Г.Б и 24 годишниот И.Д со умисла го лишиле од живот 62 ...

Повеќе »

Постизборен форум: Приоритетни комуналните проблеми, образованието и инклузијата на Ромите

Да се изградат нови улици и тротоари кои ќе бидат приспособени и за лицата со попречености, да се создадат услови за студентско организирање, да се реши прашањето со бездомните животни, како и да се подобри заштитата на децата од социјално загрозените семејства – ова се барањата кои штипјани денеска ги ...

Повеќе »

Постизборен форум: Граѓанските приоритети во 100-те дена на новата локална власт

Граѓани, новинари и експерти в петок ќе дебатираат со надлежните од  Општина Штип за прашањата кои приоритетно треба да бидат решени. Идеите и ставовите за ова, ќе бидат искажани на претстојниот постизборен форум насловен „Граѓанските приоритети во 100-те дена на новата локална власт“. Настанот кој го организира Здружението на граѓани ...

Повеќе »

Училишно игралиште стана паркинг за привилигираните

 

Повеќе »

Клиничката болница од Штип е ќираџија во некогашниот сопствен објект

Болницата на хоророт, како што го нарекоа Одделението за физикална терапија во Штип, Клиничката болница не може да го реконструира. Болницата не е сопственик на овој објект, туку е само ќираџија. Приказната со физикална терапија, каде доаѓаат пациенти од цела Македонија може да ја насловиме како народната  „од готово вересија“, ...

Повеќе »

Штип: Подобра патна инфраструктура меѓу желбите и можностите на локалната власт

Шеесет милиони денари предвидува штипската локална самоуправа за подобрување на патната инфраструктура за оваа година. Ќе бидат ли доволни да се решат  барем дел проблемите креирани со години наназад. Познавачите велат потребна е стратегија и добро менаџирање. Избраздени  и нашминкани улици, улици со дупки и без дупки, со и без ...

Повеќе »

Фатен бегалец од штипскиот затвор кој два месецa оперирал во беровската населба Абланица

Беровската полиција фати бегалец од штипскиот затвор кој во период од два месецa, додека се криел извршил 24 кражби во куќи и викендици во туристичката населба Абланица – информираат од СВР Штип. ,,По претходно преземени оперативни мерки и активности од страна на полициски службеници од П.С Берово во туристичката населба ...

Повеќе »

Штипјанец починал во подрумот на пријателот

56-годишен штипјанец е пронајден мртов во подрумот на неговиот пријател, каде живеел последните три години. Во полициската станица во Штип, вчера во 11.20 часот, М.К. (60) пријавил дека во неговиот дом, во подрумскиот дел од куќата, го пронашол починат Д.М. (56) од Штип. Штипската полиција соопшти дека смртта била констатирана ...

Повеќе »

Работните спорови доминираат во работата на Основниот суд во Штип

Работните спорови се најчестите предмети по кои решавале судиите на Основиот суд од Штип, а тужбите завршувале на адреса на министерствата за внатрешни работи и за одбрана. Наместо со 19 судии, штипскиот Основен суд во моментов работи со 15 судии, а еден е препраспределен во Берово. Последен пат, нов судија ...

Повеќе »

Ќе се враќа двонасочниот сообраќај во центарот на Штип

Со враќање на двонасочниот сообраќај во централното градско подрачје покрај реката Отиња ќе се решава сообраќајниот хаос во Штип. Ова го содржи предлог-проектот што го изработува Ј.П Стипион којшто беше презентиран на денешната дебата што на тема „Сообраќаен режим во центарот” ја организираше штипската локална власт. Целата вест може да ...

Повеќе »

Повредени петмина млади штипјани во сообраќајка

Рано изутрината пред 4 часот на враќање од Радовиш, на шест километри од Штип се илизгало возилото БМВ со штипски регистерски таблички, во кое се превезувале пет лица, при што удрило во дрвјата покрај коловозот. Ударот бил толку силен, што едно од дрвјата се откорнало и завршило во паркирано возило ...

Повеќе »

Јована Георгиева спортист на годината на Штип

Каратиската, Јована Георгииева е спортист на годината за 2017 година.Така одлучи комисијата за избор на спортист на годината  при штипската локална самоуправа. Оваа е второ големо признание за штипјанката којашто од страна на  Агенцијата за спорт беше прогласена за  националниот спортист на годината во женска конкуренција. Целата вест може да ...

Повеќе »

Во 2018 штипјани ќе пијат вода поевтина за 5%

Во наредните две години цената на водата во Штип ќе се намали за 10 %. Ќе се одвива етапно. Во Новатата година тоа намалување ќе биде  за 5%, следната уште толку. Во овој период ќе се намали цената на водата и за правните лица за 9% -информираше на вчерашната прес-конференција ...

Повеќе »

Штипјани бараат квалитетна вода за пиење и замена на старите цевки

Подземните води во коритото на реката Брегалница и натаму остануваат единствениот извор на вода за пиење на штипјани. Експерите тврдат дека граѓаните добиваат вода со висок квалитет, но по современ третман на речната вода во филтер станицата. На планинската вода од хидросистемот „Злетовица“ , Штип ќе почека, иако со смената ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ Штип продолжува со бојкотот на работата на Советот на Општината

ВМРО- ДПМНЕ од Штип продолжува со бојкотот на работата на Советот на Општината Штип во знак на протест на притворените за настаните од 27 април од македонското Собрание. Сепак, советничката група, како што најави координаторот Иван Јорданов, ќе направи исклучок само за точката кога ќе се расправа и гласа за ...

Повеќе »