Шуми – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Шуми

Делумна забрана за движење во шумите

Поради високите температури и опасноста од појава на шумски пожари од денеска до 15-ти следниот месец се воведува делумна забрана за движење во шумите со стопанска намена, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Одлуката на ресорното Министерство не важи за вработените во ЈП „Македонски шуми“ и субјектите кои ...

Повеќе »

Престанува забраната за движење низ шумите

Вечерва на полноќ престанува да важи забраната за движење низ шумите и шумските појаси која беше воведена на 6-ти минатиот месец како превентивна мерка за заштита од пожари. ЈП „Македонски шуми“ соопшти дека засега нема потреба од продолжување на забраната, но посочува дека доколку се процени дека има потреба ќе ...

Повеќе »

Пожар изгоре десет хектари шума

Вкупно десет хектари шума вчера  утрото се уништени од пожар во Кривопаланечкото село Луке. Изгореа по неколку хектари бор, бука, багрем и нискостеблести растенија, како и мала површина трева. Според Територијалната противпожарна единица во Крива Паланка, ова е четвртти пожар во истиот реон за само 20 дена. „Екипа од нашата ...

Повеќе »