Ѓоковиќ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Ѓоковиќ

Ѓоковиќ: Ние сме како животни во затворен кафез

Поранешниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ го дигна гласот против третманот на тенисерите на Австралија опен кои мораат да ги играат мечевите во неподносливи услови. Србинот пред два дена го победи Французинот Гаел Монфис кој за време на мечот претрпе топлотен удар. Во еден момент на теренот беа измерени 69 ...

Повеќе »

Ѓоковиќ: Прва цел е да го освојам Австралија опен

Новак Ѓоковиќе е подготвен да атакува на трофејот на Австралија опен. Српскиот тенисер, кој шест месеци беше надвор од терените, во среда ќе го има својот прв меч и тоа на егзибицискиот турнир „Кујонг Класик“. Прва цел на Ѓоковиќ ќе биде да ја освои титулата на Австралија опен. „Како и ...

Повеќе »

Се чека Надал: Ѓоковиќ без борба во полуфиналето во Мадрид

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето од Мастерсот во Мадрид откако Кеи Нишикори без борба го предаде денешниот планиран меч – пренесува Спорт клуб. Јапонецот имал повреда на зглобот и одлучи да не излезе на терен иако вчера одигра натпревар против Давид Ферер. Поради истите причини, тој не ...

Повеќе »

Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата

Британецот Енди Мареј по завршувањето на Мастерсот во Индијан Велс ја зголеми разликата во однос на Новак Ѓоковиќ на чело на АТП листата. Иако Мареј во Индијан Велс настапот го заврши на самиот старт, тој ја зголеми бодовната предност во однос на Ѓоковиќ, поради тоа што Србинот беше елиминиран во ...

Повеќе »

Ѓоковиќ и Федерер се изборија за осминафинале во Индијан Велс

Вториот носител Новак Ѓоковиќ и деветтиот носител Роџер Федерер обезбедија место во 4.коло на турнирот од Мастерс 1.000 серијата во Индијан Велс, САД. Ѓоковиќ во 16-от меч со Дел Потро стигна до 13 победа и за него јубилејна 300. на Мастерс турнирите. Негов противник во следната фаза ќе му биде ...

Повеќе »

Новак и Јелена Ѓоковиќ чекаат второ дете

Сопругата на тенисерот, новак Ѓоковиќ, Јелена е во вториот месец од бременоста, така што овој пар би требало во август да го добие своето второ дете. Оваа вест, за српски Блиц неодамна ја потврдил извор, близок на семејството. „Јелена на почетокот од годината се посомнева дека е бремена, па одлучи ...

Повеќе »

Ѓоковиќ ја заврши соработката со Бекер

 Борис Бекер повеќе не е тренер на вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ – објави германски „Билд“. Српскиот тенисер и легендарниот, Германец имаа договор до крајот на оваа сезона, а соработката не е продолжена па во 2017 година Ѓоковиќ ќе бара нов стручен соработник. Бекер беше тренер на Србинот од 2014 ...

Повеќе »

Аус опен: Ѓоковиќ тешко се избори за четвртфинале

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со доста мака и по пет сета успеа да се избори за четвртфинале на Австралија опен славејќи против Французинот, Жил Симон – пренесува порталот Екипа. Ѓоковиќ, во меч со наизменични добри игри на двајцата тенисери, победи со 6-3,6-7(1-7),6-4,4-6,6-3, со што стигна до неверојатното 27 едноподруго ...

Повеќе »