Јубилеј – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Јубилеј

Жан Митрев клиника прослави полнолетство

Тимот на д-р Жан Митрев заокружи полнолетство и направи резиме на успесите и предизвиците во минатите години. Кога почнаа беа малку на број. Десетина вработени, работеа во мал простор во поранешната „Воена болница“. Денес повеќе од триста вработени, функционираат по концепт става акцент на персонализирана медицина базирана на генетската предодреденост ...

Повеќе »

Со хит комедијата ,,Од кол на кол“ прилепскиот театар денес слави 68 години од формирањето

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечерва со изведбата на веќе култната претстава „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски ќе одбележи 68 години  од своето формирање. Во чест на одбележувањето публиката повторно ќе може да ужива во оваа најгледана хит комедија која  десет години е на репертоарот и ...

Повеќе »

Кинотеката на Македонија го одбележува јубилејот на Димитрие Османли

На 29 мај, понеделник, со почеток во 19 часот, свеченото ќе бидат одбележани 90 години од раѓањето на филмскиот автор Димитрие Османли. Со пригодни беседи за доајенот на македонската кинематографија ќе се обратат Александар Прокопиев и Илинденка Петрушева. Одбележувањето ќе продолжи со проекција на филмот „Мирно лето“ на Димитрие Рули Османли. ...

Повеќе »

Скопскиот универзитет одбележува 68 години од основањето

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска одбележува 68 години од основањето на Универзитетот и Денот на светите Кирил и Методиј. По тој повод во Универзитетскиот кампус во Скопје ќе се одржи молебен посветен на светитите браќа Кирил и Методиј со кој ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. ...

Повеќе »

Успешно 20 издание на Скопје филм фестивал

Вчера заврши годинешниот Скопје филм фестивал. За дваесетгодишниот јубилеј на публиката и’ донесовме исклучително богата програма и содржини во чии рамки понудивме повеќе од 75 филмови, работилници, гостувања на реномирани филмски имиња, првата македонска филмска ретроспектива на Стенли Кјубрик, а прв пат се одржа и програмата „Креираме заедно“. „Скопје филм ...

Повеќе »

Јубилеен роденден на Канал 77 – 25 години магија во етерот!

Во друштво на своите пријатели и соработници, претставници од медиумската фела, економската и политичката елита, Радио Мрежа Канал 77 го одбележа своето дваесет и петгодишно постоење. Настанот, односно прославата се одржа во Радио Кафе Канал 77 на 04. октомври, денот кога пред 25 години за првпат прозвучи програмата на овој ...

Повеќе »

Народната банка на Република Македонија одбележува 70 години јубилеј

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) годинава со низа манифестации и случувања ќе одбележи својот седумдесетти роденден. Одбележувањето на јубилејот ќе се одвива во текот на целата година, под мотото „Запознајте ја централната банка“, со цел да ја приближи Народната банка до пошироката јавност и да ја унапреди информираноста на ...

Повеќе »

Деведесетиот роденден на кралицата Елизабета ќе се слави како „народна веселба“

Јубилејниот 90-тти роденден на британската кралица Елизабета ќе се одбележи како „народна веселба“ на улиците на Лондин и низ целата земја, воопшто. Главната „народна забава“ во чест на родендентот ќе се одржи на 12 јуни на централниот лондонски булевар Мол, што води од плоштадот Трафалгар кон Бакингамската Палата, службената резиденција ...

Повеќе »