џафери – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: џафери

Заев, Иванов и Џафери на божикен ручек кај архиепископот Стефан

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв. Поканети се претседателот на државата, Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Божиќниот ...

Повеќе »

Џафери: Интеграциите остануваат врвен државен, политички и стратешки приоритет

Интеграциите во НАТО и ЕУ остануваат врвев државен, политички и стратешки приоритет, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери од Вашингтон каде оствари средба со Метју Палмер, Директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт Департментот. „Законодавниот дом се приклучува кон заложбите за реформските процеси кои се приоритет како на ...

Повеќе »

Иванов ги седна на иста маса Заев, Груевски, Ахмети и Џафери

Средба на државниот врв се одржала доцна синоќа во „Вилата Водно“. Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопштија дека на средбата, на која биле присутни претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се разговарало за решенија за излез ...

Повеќе »

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“. „Прашањето за регулирање на употребата на јазикот јасно е утврдено во амандманот 5 од Уставот на Република Македонија. И покрај тоа што ...

Повеќе »

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

Продолжението на дебатата за Законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери – пренесува агенцијата Мета. Според него, дебатата за овој закон би требало да трае до крајот ...

Повеќе »

Џафери бара укинување на визите со Мексико

На маргините на 137. Собрание на Интерпарламентарната унија (ИПУ), што се одржува од 14 до 18 октомври во Санкт Петербург, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари билатерална средба со Ернесто Кордеро Аројо, претседател на Сенатот на Мексико, и сенаторката Габриела Куевас Барон, кандидат за претседател на Интерпарламентарната унија. „Џафери подвлече ...

Повеќе »

Џафери најави можен продолжен работен викенд, Зврлевски на дневен ред

Точката за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски, најверојатно, утре ќе се најде на дневен ред. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека таква можност се отвора со изминувањето десет дена комисиска расправа за ребалансот на буџетот. „До свикување нова седница за донесување ребаланс на буџетот може да се работи на пленум за другите ...

Повеќе »

Џафери задволен од работата на Собранието, локалните избори ќе ги распише на 6 август

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во интервју за агенцијата МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор. Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе ги распише на 6-ти август, а по овој ...

Повеќе »

Џафери на Парламентарен безбедносен форум во Рига

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, на покана на американскиот конгресмен Роберт Питинџер и Парламентот на Република Летонија, денеска ќе учествува на Осмиот Парламентарен безбедносен форум во летонскиот главен град Рига. Џафери, како што соопшти неговиот Кабинет, на форумот ќе има обраќање на тема „Непријателска употреба на информацијата ...

Повеќе »

Џафери побара обезбедувањето да го отстрани Ѓорчев од говорница

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, побара собраниското обезбедување да го отстрани пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, од собраниската говорница бидејќи Ѓорчев излезе на говорницата без да добие дозвола од собранискиот спикер – пренесе агенцијата Мета. Откако неколкупати го предупреди, Џафери нареди да му се исклучи микрофонот на Ѓорчев, но тој ...

Повеќе »

Џафери се сретна со коизвестителите на Мониторинг комисијата

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со коизвестителите на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки преземени при приемот во Советот на Европа, Лисе Кристоферсен, пратеник од Норвешка, и Валериј Гилечи, пратеник од Молдавија, кои во рамките на пост-мониторинг дијалогот се во дводневна ...

Повеќе »

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод „Св. Кирил и Методиј“

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери од свое и од име на пратениците, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Денот на Св. Кирил и Методиј. – Со ова празнување им оддаваме почит на светите браќа Кирил и Методиј како основоположници ...

Повеќе »

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

  Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија”  поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Тужбата била составена од врвни правници и од иницијативата очекуваат дека судот без никакви политички калкулации, водејќи се само од Уставот и законите на ...

Повеќе »

Заврши координацијата на пратеничките групи во Собранието

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери одржа координација со парламентарните политички партии, на која присутвуваа претставници на СДСМ и коалицијата, ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците и ДПА, а претставник на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата не беше присутен. Во продолжение, интегрална верзија од соопштението од кабинетот на Џафери. Претседателот Џафери ...

Повеќе »

Џафери побарал од пратениците итно да се усогласат за локалните избори

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори и притоа укажале на проблемите што ќе настанат во оваа ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Со нелегалниот избор на Џафери, СДСМ ги погази државните и национални интереси

Талат Џафери е нелгално избран на позицијата претседател на Собранието – ова е ставот кој ВМРО ДПМНЕ уште еднаш го потенцираше. Денеска на прес конференција, членот на Извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски уште еднаш го именуваше СДСМ како СДС, истакнувајќи дека според него, оттаму се подготвени да ги погазат ...

Повеќе »

Одлуката за изборот на Џафери објавена во Службен весник

Јавното претпријатие „Службен весник на РМ“ потврдува дека во денешниот број е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието на Република Македонија, со што тој официјално ќе ја преземе функцијата во законодавниот дом. ­ Денешниот број на „Службен весник“ е отпечатен, во тек е дистрибуцијата по ...

Повеќе »

Џафери со три македонски знамиња го пречека Бејли

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го пречека американскиот амбасадор Џес Бејли на денешната средба во неговиот кабинет со три македонски знамиња, само пет дена по инцидентот со албанското знаме на неговиот прв работен ден во парламентот – јави порталот Сакам да кажам. Само што влезе во претседателскиот кабинет во Собранието ...

Повеќе »

Хан по средбата со Џафери: Собранието да работи непречено

Новоизбраниот собраниски спикер, Талат Џафери е во еднодневна посета на Брисел, што е негово прво патување надвор од земјата по стапувањето на функцијата. Тој оствари средба со еврокомесарот, Јоханес Хан кој потоа се огласи на Твитер. „Парламентот мора да биде во состојба да работи. Фокусирајте се на формирање нова влада“, ...

Повеќе »

Џафери во Брисел на средби со Хан, Могерини, Тајани и европратеници

Кабинетот на претседателот на македонскиот Парламент соопшти дека „на покана на високи претставници на ЕУ и на Европскиот парламент, претседателот на Собранието Талат Џафери денеска е во Брисел во прва официјална посета на седиштето на Европската унија“. Според агендата објавена од кабинетот, Џафери ќе се сретне со комесарот за добрососедска ...

Повеќе »