2018 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: 2018

Блумберг: Криптовалутите се најголема закана во 2018-та

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави статија во „Форбс“ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та и дека треба со закон да се забрани. „Минатата недела напишав статија за илегалното тргување со криптовалути – за тоа како хакерите вградуваат софтвер за трансакција на криптовалутите во ...

Повеќе »

Буџетот за 2018 година на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи својата 37. седница на која е најавено дека ќе бидат донесени одлуки за Предлог-буџетот за 2018 година. На седницата, Министерството за финансии ќе го поднесе на разгледување и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2018 година. На денешната владина седница ќе се најдат и неколку ...

Повеќе »

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

Приватната американска вселенска компанија „SpaceX“ планира да испрати двајца туристи на лет околу Месечина во текот на идната 2018 година, соопштија од компанијата. „Задоволни сме што можеме да објавиме дека две приватни лица преговараа со SpaceX за патување околу Месечината кон крајот на следната година. Тие веќе дадоа значителен придонес, ...

Повеќе »

ФИФА: Реал и Атлетико без трансфери до 2018 година

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, во наредните два трансфер периоди, нема да можат да регистрираат фудбалери, откако ФИФА го одби нивните жалби. Мадридските клубови казната ја добија во јануари бидејќи ги кршеле прописите кои се однесуваат на заштита и трансфери на малолетни играчи. Покрај тоа двата клуба се казнети и ...

Повеќе »

ЕХФ ЕУРО 2018: Македонија во квалификациска група со Исланд, Чешка, Украина

На денешното извлекување на групите за квалификациите за ЕП во ракомет 2018 во Хрватска нашата ракометна репрезентација се наоѓа во група со: Исланд, Чешка и Украина. Квалификациите се играат од 2.ноември 2016 година до 18.јуни 2017 година (шест кола). Двете првопласирани селекции од секоја група и најдобрата трета од седумте ...

Повеќе »