27 април – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: 27 април

Зекири: Толпата во Собрание го извикуваше моето име, не бев нападнат зашто не успеаја да дојдат до мене

Денешното рочиште за обидот за убиство на Зијадин Села од 27 април, продолжи со сведочење на пратеникот Мухамед Зекири. Тој во судницата препозна еден од обвинетите, кој беше препознат и од претходниот сведок Аљими. Станува збор за Александар Јаневски Тошта кој според првиот сведок, ја смирувал толпата што го нападнала ...

Повеќе »

Спасувачот на Села, Аљими препозна двајца обвинети во судницата

Собранискиот обезбедувач, Абдулфетах Аљими, кој е и еден од триесетте обвинети за ланскиот насилен протест во Собранието, денеска сведочи во скопскиот Кривичен суд за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, кој се случи за време на овој протест. ,,Во прес центарот влегов една минута после ...

Повеќе »

Триесетдневен притвор за петмина обвинети за настаните од 27 април

Од Кривичниот суд за МИА потврдија дека ноќеска по барање на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, приведени се М.Ч., М.П., Д.Л. О.П. и Г.Ѓ, обвинети за  настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Определена им е мерка притвор од 30 дена поради постоење основано сомнение дека ...

Повеќе »

Повторно приведени дел од обвинетите за настаните од 27 април

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје, по налог на Кривичниот суд, потврдија за МИА од МВР. Нивното приведување следува откако вчера државниот јавен обвинител Љубомир Јовески соопшти дека до Кривичниот суд е ...

Повеќе »

Сведочење за претепувањето на Села: Лицето му беше разобличено, уште еден удар и ќе умреше

Кога дојдов во Собранието вратите веќе беа отворени, имаше полиција но не ги одвраќаше луѓето кои беа внатре – вака сведокот Антонио К. го започна денеска своето сведочење за насилните протести во Собранието кои се случија лани на 27 април.   На денешното рочиште за овој случај, кога лидерот на ...

Повеќе »

Судот ќе сослуша тројца вештаци во судењето за напаѓачите на Села

Тројца вештаци на Обвинителството денеска ќе бидат сослушани од судот за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од 27 април лани. Според динамиката на судење, која ја наметна судијката Славица Андреевска, поканети се двајцата вештаци кои беа присутни вчера во судот, заедно со уште еден професор-вештак. На вчерашното рочиште, сведочеше ...

Повеќе »

Обидот за убиство на Села во Собранието денеска во Кривичниот суд

На обвинителна клупа ќе седнат десет обвинети дека за време на настаните на 27 април во парламентот се обиделе да го убијат пратеникот. Во кривичниот суд за денеска е закажано првото судење за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година за време ...

Повеќе »

Во знак на поддршка за притворените од 27 април, советниците на Вмро Дпмне ја напуштија седницата на Советот на општина Крива Паланка

Седуммината советници од Вмро Дпмне и коалицините партнери вчера ја напуштија петтата седница на советот на општина Крива Паланка, веднаш откако беше усвоен дневниот ред. Според опозиоционите советници, ваквата нивна одлука е во знак на поддршка за притворените за настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Ова е ...

Повеќе »

Одземени телефони на пратениците Трајко Вељаноски и Весел Мемеди

Се претпоставува дека одземените телефони може да содржат информации за одредени комуникации, што би помогнале во расветлувањето на настаните од 27-ми април, дознаваме неофицијално од извори во истрагата. Адресите на 36 осомничени, чие приведување беше побарано од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во врска со настаните ...

Повеќе »

Што предвидува членот 313 од Кривичниот законик

Приведените за настаните од 27 април и насилничкиот упад во Собранието се гонат за „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ според членот 313 од Кривичниот закон. Македонското Јавно обвинителство денеска соопшти дека гони 36 лица за насилничкиот упад во Собранието на 27 април годинава. Меѓу приведените во утринската акција ...

Повеќе »

Триесет и шестмина се гонат за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека по преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во врска со настаните кои се случија на 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија ја заврши предистражната постапка. -По разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, ...

Повеќе »

Обновено: Приведени уште петнаесетмина за настаните од 27-ми април

За настаните од 27-ми април, полицијата утрово привела околу 15 лица, меѓу кои актерот Владо Јовановски, пратеничката Жалина Пешевска пратеникот Крсто Муковски, Горан Ангелов-Ќосето од Велес, поранешниот директор на ФЗОМ Саше Стефановски, пратеникот Љубен Арнаудов и други. Утрово беше приведен екс министерот за внатрешни работи Митко Чавков. Обвинети се за терористичко ...

Повеќе »

Уапсен поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност БЈБ, рано утрово бил уапсен, по налог на јавен обвинител. Причина за апсењето се насилствата во Собранието на 27 април. Во инцидентите повредени беа неколку пратеници, меѓу кои Зоран Заев, Радмила Шекеринска, а Зијадин Села заврши со сериозни повреди. Чавков, е обвинет дека ...

Повеќе »

Од три до десет години затвор за напаѓачот на Шеќеринска

Панче Ангелов, обвинет за насилството во Собранието за време на крвавиот четврток и за нападот на пратеничката Радмила Шекеринска денеска седна на обвинителната клупа. Адвокатот на Ангелов за настаните од 27 април во Собранието изјави дека обвинетиот го гледа првпат во судницата бидејќи немал ниту мобилен ниту фиксен телефон за ...

Повеќе »

Напаѓачот на Шекеринска од 27 април на суд – му се суди за насилство

  Во кривичниот суд денеска почнува судењето за нападот врз пратеничката Радмила Шекеринска, за настаните во Собранието од 27 април 2017. На почетокот на август јавното обвинителство поднесе обвинение против напаѓачот на Радмила Шекеринска, П. А. Станува збор за еден од првите предмети кои се процесираат за нападот, откако судот ...

Повеќе »

Живалевиќ: Кога не им помина приказната дека сум „тепач“ сакаа да ми наместат дека сум руски разузнавач (видео)

Горан Живалевиќ, кој беше советник во српската амбасада во Скопје и претставник на Безбедносно-информативната агенција (БИА) во интервју за  емисијата „Кирилица“ на српската „Happy ТV“ открива детали од случувањата во македонското Собрание на 27 април, познат како крвавиот четврток, кога беа претепани пратениците од парламентарното мнозинство. Според него, како единствен доказ дека ...

Повеќе »

Дивјак Томиќ за случајот Живаљевиќ: Сè што имаше да се каже е кажано

„Сè што имаше да се каже е кажано“, беше краткиот коментар на српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, која утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Горан Живаљевиќ, во Собранието за време на ...

Повеќе »

МВР ги идентификува пратениците кои им помогнаа на напаѓачите во Собранието

Министерството за внатрешни работи го известило Основното јавно обвинителство дека презело мерки и активности во врска со Наредба за утврдување на целосни лични податоци за седум пратеници во Собранието, соопшти МВР. На снимките од собраниските безбедносни камери што на 22 мај ги објавија телевизиите „Телма“ и „Алсат-М“ се гледа дека ...

Повеќе »