Тагови: Facebook

Мајка и се заблагодарила на полицијата оти и ја уапсила ќерката

Мајка од Флорида и испратила на полицијата порака во која и се заблагодарува што ја уапсиле нејзината малолетна ќерка, пренесува Independent. Канцеларијата на шерифот на округот Валтон ја примил пораката на мајката откако полицијата ја уапсила нејзината ќерка заради опивање за време на пролетната екскурзија. Шерифот Мајкл Адкинсон го објави ...

Повеќе »

Фејсбук им забрани на вработените да ја користат базата со лични податоци

„Фејсбук“ им забрани на програмерите да ги користат бројните лични податоци на нејзините корисници што ги поседува компанијата. Забраната го опфаќа и следењето активисти и демонстранти, стои во денешното соопштение на „Фејсбук“. Минатата есен Американската унија за граѓански слободи обвини дека „Фејсбук“ и „Инстаграм“ и давале податоци на компанијата „Џиофидија”, ...

Повеќе »

Фејсбук конечно ја воведува опцијата „дислајк“

Најпопуларната социјална мрежа во светот Фејсбук започна со тестирање на опцијата „дислајк“, која сепак нема да биде можна на статусите и објавите, туку само во месинџерот. Како што објави „ТекКранч“, во иднина во текот на разговорот на чет, корисниците на Фејсбук ќе може со курсерот на глувчето да минат преку ...

Повеќе »

Градоначалникот на Берово со сексизам против новинарка

Новинарката од Делчево, дописничка на Канал 77, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински на Фејсбук. Поводот е банален. Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што единствено во Македонија расте во Малешевијата, згрешила една буква во името на дрвото – Оваа  e неписмена. Не знам ...

Повеќе »

Лажните вести на Фејсбук не влијаеле на изборите

Главниот извршен директор на Фејсбук, Марк Зукерберг ја отфрла идејата дека лажни вести на социјалната мрежа влијаеле на претседателските избори во САД и вели дека алгоритамот на социјалната мрежа не е проблем за сајтот, пренесе Bloomberg. По победата на Доналд Трамп, основачот на компанијата беше повикан да одговори на критики ...

Повеќе »

Казна од 350 евра за клеветење на Facebook

Полицијата во западен Брисел донесе декрет според кој правилата кои го опфаќаат однесувањето во јавниот простор, ќе важат и за социјалните мрежи. Така, во општината Жет, оној кој ќе се послужи со говорот на омраза ризикува да биде казнет со 350 евра парична казна. -Она што не смеете да го ...

Повеќе »

Директорот на ФБИ предупредува – сокријте ја камерата на компјутерот

Прекријте ја камерата на вашиот компјутер со тоа ќе се заштитите од шпиунирање, предупредува ФБИ. Директорот на ФБИ Џејмс Коми, додава дека тоа е паметна работа која луѓето може да ја направат. Ако камерата остане вклучена, има можност да биде пробиена хакерите и тие да гледаат што прават корисниците, тврдат ...

Повеќе »

Фејсбук може позитивно да влијае доколку го користите на вистински начин

Истражувањата направени до сега за Фејсбук и другите социјалните мреж, научниците ги поврзуваа со депресијата. Најновите истражувања покажаа дека користењето на Фејсбук може да ја направи личноста среќна. Доколку го користите Фејсбук за следење на поранешниот партнер или пријател со кој не сте повеќе во контакт, тоа може да има ...

Повеќе »

Колку е заштитена вашата приватност? Морничав факт за Фејсбук

Оваа „приказна“ ќе ве натера во иднина да внимавате околу тоа кои информации ги споделувате на најголемата социјална мрежа на светот – Фејсбук. Начинот на кој што Фејсбук знае кои луѓе „можеби ги познавате“ е за некои луѓе морничав. Голем број на луѓе остануваат зачудени кога Фејсбук ќе им препорача ...

Повеќе »

Facebook знае куп податоци за вас, политичкиот интерес е само еден од нив

Мислите дека Google знае премногу за вас? Промените во Facebook и можноста за проверка на вашите интереси ќе ви овозможат да ѕирнете што знае и Facebook за вас. Во зависност од активностите на Facebook може да видите што сè социјалната мрежа користи кога ви презентира реклами. Од „весници“ кои ги читате, сериите ...

Повеќе »

Скулптура на Едвард Ериксен е премногу гола за на Facebook

Изгледа цензурата на Интернет достигна ново ниво на апсурд. Имено, Фејсбук, неодамна забрани фотографија на данската скулптура „Мала сирена“ и тоа само затоа што таа – нема облека. Забранетата скулптура ја направи Едвард Ериксен, а се наоѓа на брегот на Копенхаген од 1913 година, од кога е една од главните ...

Повеќе »

Љубчо Бубо Каров: Џоа прле пред магарица

У Кавадарци иаме ваква изрека некој кога ќе се избрза за нешто. Заменик министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, вчера пред јавноста откри детали кои се тајна во предистражната постапка за фалсификување на личните карти и со тоа го прекршил Законот за кривична постапка. Од јавното обвинителство денеска соопштија дека ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger