Facebook – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Facebook

Како да се заштитите на Фејсбук?

Фејсбук радо се фали со својата транспарентност. На корисниците постојано им се укажува можноста за заштита на приватноста. Но, за вистински да го заштитите својот Фејсбук-профил, неопходно е да кликнете на неколку места. Колку се сигурни моите податоци на Фејсбук? Кој може да ги гледа моите фотографии? Кому се видливи ...

Повеќе »

Секој втор Германец размислува да го напушти Фејсбук

Скандалот со злоупотребата на личните податоци на Фејсбук ги замисли корисниците во Германија. Речиси половината од испитаниците во анкетите велат дека размислуваат да ја напуштат социјалната мрежа. Од страв за безбедноста на личните податоци, секој втор корисник на социјалните мрежи во Германија размислува за нивно напуштање. Тоа го велат резултатите ...

Повеќе »

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди еврокомесарот за правда Вера Јоурова, која е во посета на САД. Во текот на мај во сила ќе влезат нови европски правила за заштита на личните податоци. – Ако некоја фирма го направи тоа во ...

Повеќе »

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. Кембриџ Аналитика „учествувала“ на избори ширум светот. Фејсбук загуби 60 милијарди долари на берзите. Професорот на Универзитетот Кембриџ кој се најде во центарот на скандалот со злоупотребените податоци на корисниците на Фејсбук, тврди дека проценките ...

Повеќе »

Пресуда во полза на Фејсбук во случајот со починатото девојче во Берлин

Родителите немаат право на пристап до лозинката на профилот на Фејсбук на својата почината ќерка, одлучи денеска судот во Берлин. Пресудата на второстепениот судот во Берлин е спротивна на пресудата на покраинскиот суд донесена во 2015 година. Тужбата ја поднесе мајката на девојчето кое во 2012 година загина на станица ...

Повеќе »

3000 нови работни место во Facebook за луѓе кои ќе ги контолираат видео поплаките од корисниците

Facebook соопшти дека ќе вработи дополнителни 3.000 луѓе што ќе ги прегледуваат видео-снимките на кривични дела и самоубиства, откако неодамна на оваа социјална мрежа во живо беа прикажани неколку убиства. Иако Facebook веќе има 4.500 вработени кои се занимаваат со проверка на таквиот материјал, извршниот директор на компанијата Марк Цукерберг ...

Повеќе »

Мајка и се заблагодарила на полицијата оти и ја уапсила ќерката

Мајка од Флорида и испратила на полицијата порака во која и се заблагодарува што ја уапсиле нејзината малолетна ќерка, пренесува Independent. Канцеларијата на шерифот на округот Валтон ја примил пораката на мајката откако полицијата ја уапсила нејзината ќерка заради опивање за време на пролетната екскурзија. Шерифот Мајкл Адкинсон го објави ...

Повеќе »

Фејсбук им забрани на вработените да ја користат базата со лични податоци

„Фејсбук“ им забрани на програмерите да ги користат бројните лични податоци на нејзините корисници што ги поседува компанијата. Забраната го опфаќа и следењето активисти и демонстранти, стои во денешното соопштение на „Фејсбук“. Минатата есен Американската унија за граѓански слободи обвини дека „Фејсбук“ и „Инстаграм“ и давале податоци на компанијата „Џиофидија”, ...

Повеќе »

Фејсбук конечно ја воведува опцијата „дислајк“

Најпопуларната социјална мрежа во светот Фејсбук започна со тестирање на опцијата „дислајк“, која сепак нема да биде можна на статусите и објавите, туку само во месинџерот. Како што објави „ТекКранч“, во иднина во текот на разговорот на чет, корисниците на Фејсбук ќе може со курсерот на глувчето да минат преку ...

Повеќе »

Градоначалникот на Берово со сексизам против новинарка

Новинарката од Делчево, дописничка на Канал 77, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински на Фејсбук. Поводот е банален. Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што единствено во Македонија расте во Малешевијата, згрешила една буква во името на дрвото – Оваа  e неписмена. Не знам ...

Повеќе »

Лажните вести на Фејсбук не влијаеле на изборите

Главниот извршен директор на Фејсбук, Марк Зукерберг ја отфрла идејата дека лажни вести на социјалната мрежа влијаеле на претседателските избори во САД и вели дека алгоритамот на социјалната мрежа не е проблем за сајтот, пренесе Bloomberg. По победата на Доналд Трамп, основачот на компанијата беше повикан да одговори на критики ...

Повеќе »

Казна од 350 евра за клеветење на Facebook

Полицијата во западен Брисел донесе декрет според кој правилата кои го опфаќаат однесувањето во јавниот простор, ќе важат и за социјалните мрежи. Така, во општината Жет, оној кој ќе се послужи со говорот на омраза ризикува да биде казнет со 350 евра парична казна. -Она што не смеете да го ...

Повеќе »

Директорот на ФБИ предупредува – сокријте ја камерата на компјутерот

Прекријте ја камерата на вашиот компјутер со тоа ќе се заштитите од шпиунирање, предупредува ФБИ. Директорот на ФБИ Џејмс Коми, додава дека тоа е паметна работа која луѓето може да ја направат. Ако камерата остане вклучена, има можност да биде пробиена хакерите и тие да гледаат што прават корисниците, тврдат ...

Повеќе »

Фејсбук може позитивно да влијае доколку го користите на вистински начин

Истражувањата направени до сега за Фејсбук и другите социјалните мреж, научниците ги поврзуваа со депресијата. Најновите истражувања покажаа дека користењето на Фејсбук може да ја направи личноста среќна. Доколку го користите Фејсбук за следење на поранешниот партнер или пријател со кој не сте повеќе во контакт, тоа може да има ...

Повеќе »

Колку е заштитена вашата приватност? Морничав факт за Фејсбук

Оваа „приказна“ ќе ве натера во иднина да внимавате околу тоа кои информации ги споделувате на најголемата социјална мрежа на светот – Фејсбук. Начинот на кој што Фејсбук знае кои луѓе „можеби ги познавате“ е за некои луѓе морничав. Голем број на луѓе остануваат зачудени кога Фејсбук ќе им препорача ...

Повеќе »

Facebook знае куп податоци за вас, политичкиот интерес е само еден од нив

Мислите дека Google знае премногу за вас? Промените во Facebook и можноста за проверка на вашите интереси ќе ви овозможат да ѕирнете што знае и Facebook за вас. Во зависност од активностите на Facebook може да видите што сè социјалната мрежа користи кога ви презентира реклами. Од „весници“ кои ги читате, сериите ...

Повеќе »

Скулптура на Едвард Ериксен е премногу гола за на Facebook

Изгледа цензурата на Интернет достигна ново ниво на апсурд. Имено, Фејсбук, неодамна забрани фотографија на данската скулптура „Мала сирена“ и тоа само затоа што таа – нема облека. Забранетата скулптура ја направи Едвард Ериксен, а се наоѓа на брегот на Копенхаген од 1913 година, од кога е една од главните ...

Повеќе »