google – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: google

Google ја достигна целта – компанијата ќе троши 100% обновлива енергија

Google ја достигна целта да работи на 100% обновлива енергија до крајот на годината. Тоа на компанијата и успеа затоа што склучи договори со три електрани за производство на енергија од ветар. Така оперативниот капацитет на Google се зголеми на 3 гигават-часови, информира GreenMatters. Останатите потребни 553 мегават-часови енергија доаѓаат ...

Повеќе »

ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување

Повеќето интернет корисници пребарувањето го почнуваат на Гугл. Но често не добиваат соодветни резултати, веќе подолго време смета Европската комисија и сега изрече парична казна во милијарди. Европска унија го казни Гугл со рекордна паричен износ од 2,42 милијарди евра поради злоупотреба на доминатната позиција на пазарот на интернет пребарувачи ...

Повеќе »

Гугл го персонализираше пребарувачот

Гугл започна да им доставува на корисниците нова опција за својот популарен пребарувач, посебен таб „Персонал“, кој наместо да го пребарува целиот веб, пребарува само Гугл Акаунт. Ова значи дека со помош на оваа опција ќе можат да се пребаруваат сопствените колекции на фотографии, документи, па дури и контакти. Оваа ...

Повеќе »

Тројца повредени во пожар на конференција на Гугл

Најмалку три лица се повредени во пожарот кој избувнал во кујната на конгресниот центар за време на конференцијата на компанијата „Гугл“ во Калифорнија, соопштија противпожарните служби. Инцидентот се случил во центарот „Шорлајн“, во градот Маунтин Вју, во центарот на Силицијумската долина. Портпаролот на противпожарната служба рекол дека три лице се ...

Повеќе »

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

Програмерите на компанијата Google признаваат дека таинствениот „мајстор“ во древната кинеска играта Го, кој последните неколку седмици ги победи стотиците најдобри играчи во онлајн игрите, всушност е вештачката интелигенција AlphaGo, пишува во понеделникот агенцискиот оддел на списанието Nature. „Јас лично мислам дека тоа е одлично, дека луѓето одиграа цела серија ...

Повеќе »

Google покажа како Земјата се променила последните 30 години (видео)

За лансирањето на овој онјалн проект експертите требало да обработат повеќе од 5 милиони сателитски фотографии, направени во рамките на програмата на вселенските истражување „Landsat“ којашто започна во 1984 година а трае и денес. Единствената карактеристика на сервисот Timelaps е тоа што корисниците на проектот можат самостојно „да го премотаат“ ...

Повеќе »