Берлин: Украден вториот по големина златник во светот

Златникот наречен „Голем лист јавор“ е втор по големина златник во светот.

Крадци од трезорот на берлинскиот музеј „Бода“ украле златник тежок 100 килограми, што вреди 3,8 милиони евра, соопшти берлинската полиција.

Ноќта во понеделникот од складиштетот на „Бода“ музејот на берлинскиот Музејски украден е канадски златник со ликот на британската кралица Елизабета Втора. Се уште се трага по крадците, стои во соопштението.

Златникот наречен „Голем лист јавор“ е втор по големина златник во светот.

Специјалната единица на берлинската полиција задолжена за решавање на кражби на уметнички дела ја води истрагата за случајот.

Извор: Нетпрес

Додади коментар

Би те интересирало и

Судија одби да ја прекине постапката против режисерот Полански за силување во 1977 години

Судија во Лос Анџелес ја отфрли молбата на жената, силувана од Роман Полански кога била ...

Во престрелки на Флорида загина полицаец, а тројца се ранети

Еден полицаец загина, а тројца се ранети во престрелки што во текот на ноќта беа ...

Close