Бомба со 120 килограми експлозив пронајдена на железничка пруга во југоисточна Турција

Турските безбедносни сили деактивираа експлозивна направа со 120 килограми амониум нитрат, која е пронајдена на железничка пруга во југозападниот турски округ Батман.

Се претпоставува дека рачно изработената бомба била поставена од борци на Курдската работничка партија (ПКК), а била деактивирана преку контролирана експлозија.

Локалните власти соопштија дека експлозивната направа била распределена во шест лимени кутии од по 20 килограми, поврзани со 55-метарски кабел. Жандармеријата добила сигнал за сомнителните предмети на железничката пруга и веднаш испратила деминери на местото на инцидентот.

Безбедносните сили започнале акција за пронаоѓање на терористите.

Извор: А1он

Додади коментар

Би те интересирало и

„Сандеј Тајмс“: Кралицата Елизабета нема да се повлече за Чарлс да стане регент

Британската кралица Елизабета II нема намера да се повлече од британскиот престол за нејзиниот син, ...

Во Холандија се бара враќање на визите за албанските граѓани

Полицијата и обвинителството во Амстердам бараат од холанската Влада да го врати визниот режим за ...

Close