Водечкиот француски готвач Алан Сендерен почина на 78-годишна возраст

Тој беше еден од последните големи креатори во Париз. Тој беше визионер, рече Падловски за човекот, кој заедно со Пол Бокус, Мишел Жерар и други готвачи ја започнаа „Новата кујна“ во 60-те и 70-те години на минатиот век.

Никогаш нема да те заборавиме мил Алан. Веќе ни недостасуваш, напиша Падловски на својот блог.

Движењето „Нова кујна“ се карактеризира со елегантна презентација на јадења, кои покрај тоа се и поделикатни од традиционалните француски „тешки“ специјалитети.

Сандерен со децении беше најпознатиот готвач во Франција. Тој ја „сврте наопаку“ француската гастрономија со смелите комбинации на слатки и кисели вкусови, како јастог и ванила, па дури и реконструираше и древни рецепти како печени патки од готвач, кој датира од периодот на Стариот Рим.

Тој беше еден од првите кои се осмели да каже дека сирењето треба да се служи со бело вино.

Додади коментар

Би те интересирало и

Масовна евакуација поради пожарите во Франција

Над 10.000 луѓе се евакуирани поради пожарите што ја зафатија југоисточна Франција, соопштија властите. Стотици ...

Претседателот на ОАД планира да ја изведе Венецуела пред Меѓународниот кривичен суд

Претседателот на Организацијата на американските држави, Луис Алмарго изјави дека планира да ја изведе Венецуела ...

Close