Во Гостивар промовиран портал кој содржи информации за постапките околу вадење документи и други административни процедури

Гостиварци отсега сите детални информации за разни административни постапки и и процедури кои треба да ги завршат, ќе можат да ги добијат преку порталот Е регулација, кој денеска се промовираше во Гостивар. Ова е прв портал од ваков вид во Македонија.

Тој содржи и информации како полесно граѓаните да извадат градежни дозволи, како да уплатат данок, регистрираат фирма и слично, изјави Лелја Небиу која беше дел од тимот која го изработуваше порталот.

Порталот е изработен со подршка на Амбасадата на Швајцарија во Скопје и Обединетите нации. Засега е на албански и англиски јазик а во наредниот период, ќе се преведе на Македонски и Турски.

Додади коментар

Би те интересирало и

Стојановски четврти во второто олимписко финале

Македонскиот пливач, Андреј Стојановски го прoдолжува својот успешен настап на Олимписките игри за глуви што ...

Зголемен бројот на лекарски интервенции во Куманово

Службата за итна помош од Куманово регистрира од 10 до 15 проценти зголемен број на ...

Close