Времето денеска: Сончево и многу топло со слаб до умерен југозападен ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен југозападен ветер кој во западните и во југозападните делови повремено ќе се засилува. Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната од 36 до 43 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9.

Во Скопје слично време, сончево и многу топло со умерен до засилен ветер од југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 21, а дневната ќе достигне до 40 степени.

В недела од север ќе се спушта посвежа воздушна маса што ќе предизвика на повеќе места нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи, особено попладне. Локално е можна и појава на невреме.

В понеделник ќе преовладува променливо и свежо време со локален дожд.  Во недела ќе дува умерен, а во понеделник и вторник засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика значително опаѓање на максималната температура, која во понеделник ќе биде најниска во интервал од 21 до 29 степени.

Од вторник ќе има стабилизирање на времето, а температурата ќе биде во благо покачување.

Додади коментар

Би те интересирало и

Со силна експлозија во Штип уништена авионската бомба

Успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна која пред речиси еден месец беше ...

Средба на Заев со Бакир Изетбеговиќ и Младен Иваниќ

На денешната посета на Босна и Херцеговина, премиерот Зоран Заев се сретна и со Бакир ...

Close