Второ пријавување за средните училишта, слободни 24.529 места

На првото пријавување, спроведено на 28-ми и 29-ти јуни, беа примени 11.205 ученици. Од Министерството за образование и наука информираат дека во вториот рок има 24.529 слободни места.

Во средните училишта во државава, денеска се спроведува второто пријавување во јунскиот уписен рок. Резултатите за запишаните ученици ќе бидат објавени утре.

На првото пријавување, спроведено на 28-ми и 29-ти јуни, беа примени 11.205 ученици. Од Министерството за образование и наука информираат дека во вториот рок има 24.529 слободни места.

Уписот во некои гимназии и училишта од медицинската струка е завршен. Во гимназиите има 6.171, а во стручното образование, 18.252 слободни места, информираат од ресорот образование.

Оние што нема да се запишат, ќе имаат уште една шанса, на 24-ти август, а училиштата кои и во двата рока нема да ги пополнат местата, ќе запишуваат ученици до 31-ви август.

Преземено од: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Книжевна вечер на МКЦ „Лебедовата песна на заробеничката на ветрот“

Во рамките на манифестацијата „МКЦ за Скопје“, со која Младинскиот културен центар – Скопје ја ...

Клиниката за кардиологија потврди дека Чавков имал срцев удар

Поранешниот директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, вчера бил примен на Клиниката ...

Close