Гори Далмација

Најзагорзен е Сплит, откако ветрот го донесе огнот од шумскиот пожар до првите куќи на градот. Пожарот се уште не е локализиран.

Изминатата ноќ многу сопственици на куќи излегоа надвор подготвени да ги бранат имотите од огнот. Пожарникарите до пет часот наутро ги бранеа првите куќите, при што успеале да ги заштитат.

Канадерите почнеле да летаат околу 6.30 минути, фрлајќи вода од воздух.

За среќа, ветерот престанал, што им ја олеснува работата на пожарникарите и на канадерите.

Со жив штит ги бранеа куќите ноќеска пожарникарите, војниците, многу граѓани но и припадниците на навивачката група на Хајдук. Многумина дојдоа да помогнат таму каде е најлошо. Неколку луѓе во близина на Сплит се евакуирани. Се претпоставува дека во текот на денот, кога ќе се совлада пожарот, ќе можат да се вратат одма.

На седницата на владата, која се одржува претпладнето, власта треба да објасни зошто не е повикана странска помош, што наиде на критика во јавноста. На туристите им се укажува каде да се движат и  кои патишта да ги користат. 70-тина луѓе побарале лекарска помош поради опекотини и труење со јаглероден диоксид.

Додади коментар

Би те интересирало и

Србите што убија американски турист и натаму на слобода

Српските државјани осомничени за претепување до смрт на американскиот турист Бакари Хендерсон, што се случи ...

Министерот за одбрана на Хрватска даде оставка поради пожарите

Министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, поднесе оставка поради пожарите што ја зафатија земјата, ...

Close