Гостивар повеќе од два часа без струја

Жителите на Гостивар два ипол часа останаа без електрична енергија откако утринава ококу 9 часот настанал дефект на 110 киловолтната трафостаница Гостивар 1.

Поради дефектот кој избил при редовни зафати на екипи на МЕПСО на далеководната мрежа, настанат е пожар кој веднаш бил локализиран од страна на гостиварската противпожарна единица.

По интервенција на МЕПСО дефектот е саниран за два часа, а гостиварци добија електрична енергија околу 12 часот, рече портпаролот на МЕПСО Никола Стојанов.

Од МЕПСО додадоа дека дефектот не предивикал значителни штети на високонапонската далеководна мрежа.

 

Додади коментар

Би те интересирало и

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат Собранието да одлучи за Договорот со Бугарија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара јавна, отворена и итна седница во врска со најавата за ...

Интегрална верзија од Договорот со Бугарија

Договорот за добрососедство меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе биде објавен на 1-ви следниот ...

Close