Десетина членови на њујоршката мафија се уапсени за уцена и лихварство

Десетина лица, осомничени за припадност во њуроршката мафија, синоќа беа уапсени за наводна уцена и лихварство.

Ова е трета полициска операција против „Коза ностра“ во последниве шест месеци.

Сите апсени се осoмничени за припадност во кланот „Бонано“ – една од петте големи фамилии на италијанско-американската мафија во североисточниот дел на САД.

Во период од речиси 20 години тие се занимавале со уцени, организирање на обложување, трговија со дрога и други кривични дела во квартот Хуард бич во округот Квинс.

Роналд Џаланѕо – лидерот на кланот Бонано, организирал шема за давање на заеми со огромна лихва, стои во извештајот од истрагата, што беше објавен синоќа од обвинителот Бриџит Роуд.

Исто така е извршувано и физичко насилство врз нередовните плаќачи.

Се оценува дека „Коза ностра“ со незаконски дејности заработила над 26 милиони долари.

Превземено од: А1он

Додади коментар

Би те интересирало и

Меркел: Германските власти нема да толерираат мешање однадвор во предизборниот натпревар

Германската Влада нема да трпи обиди за мешање во предизборната борба, изјави синоќа канцеларката, Ангела ...

Турцијa: Приведени петмина борци на ИД кои планирале напад во Истанбул

Турските безбедносни сили приведоа петмина борци од терористичката групација „Исламска држава“, кои планирале да извршат ...

Close