Евролига: Победи за шпанските великани Реал и Барселона

Шпанските екипи Реал Мадрид и Барселона забележаа победи на двата последни дуела од 28.коло во кошаркарската Евролига.

Барселона на домашен терен ја совлада Црвена звезда и им го отежна патот на белграѓани кон ТОП 8 фазата, додека Реал триумфираше во Атина и се врати на лидерската позиција.

Резултати на петочните средби од 28.рунда:
Уникс Казан – ЦСКА Москва 74:85,
Дарушафака – Галатасарај 73:67,
Олимпијакос – Реал Мадрид 73:79 и
Барселона – Црвена звезда 67:54.

Одиграно во четвртокот:
Анадолу Ефес – Фенербахче 80:77,
Макаби Тел Авив – Жалгирис 77:93,
Армани Милано – Армани Бамберг 76:84 и
Басконија – Панатинаикос 63:72.

Табела: Реал Мадрид 21-7 (победи-порази), ЦСКА Москва 21-7, Олимпијакос 19-9, Фенербахче 17-11, Панатинаикос 17-11, Анадолу Ефес 16-12, Басконија 16-12, Црвена звезда 15-13, Дарушафака14-14, Жалгирис 13-15, Барселона 11-17, Бамберг 10-18, Галатасарај 10-18, Макаби 10-18, Уникс Казан 7-21, Армани Милано 7-21.

Додади коментар

Би те интересирало и

Охрид е подготвен за 31. издание на пливачкиот маратон

Охридскиот пливачки маратон, трет во Гран при серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА) ќе се ...

Традиција, убавина и одличен натпревар: 31 Охридски пливачки маратон

31от Охридски пливачки маратон започнува на 19ти август. Истиот ќе се одржи на патеката „Климе ...

Close