За неполни триесет минути вчера попладне избувнаа два пожара во Крива Паланка

Два пожари за речиси половина час избувнаа вчера попладне во Крива Паланка. Како што информираа од ТПЕ во едниот пожар изгорела шума додека пак дрвца вишни изгореле во вториот пожар.

Првата дојава пожарникарите ја добиле во 14 часот и 17 мин, дека гори шума во местото наречено Мезовски ливади,овде се интервенирало со едно возило и двајца пожарникари. Била опожарена површина од 1,5 декар багрем.

Второто јавување пожарникарите го имале во 14 часот и 40 минути, им било јавено дека се запалиле насад со вишни во населба Белево.

Во вториот пожар изгорел еден ар вишни, рече Коцевски.И двата пожара се случиле на приватен имот.

Од почетокот на годината досега од Кривопаланечката противпожарна служба интервенирале во 39 случаи. Од таму повторно упатија апел да се почитува законот за излегување во шуми и доколку се забележи појава на пожар веднаш да се алармира до надлежните.

Автор: Билјана Тошевски

Додади коментар

Би те интересирало и

Стојановски четврти во второто олимписко финале

Македонскиот пливач, Андреј Стојановски го прoдолжува својот успешен настап на Олимписките игри за глуви што ...

Зголемен бројот на лекарски интервенции во Куманово

Службата за итна помош од Куманово регистрира од 10 до 15 проценти зголемен број на ...

Close