Излезе првиот трејлер за последниот филм од култната сага Star Wars

Трилогијата на продолжението на култниот Star Wars ќе ја заокружи Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker, како филм чија премиера се очекува околу Божиќ оваа година.

Според најавите, ова би требало да е последен дел од трилогијата, во која досега се The Force Awakens и The Last Jedi. Ова се најавува и како последниот филм од целокупната Skywalker сага од вкупно девет играни филмови.

Филмот, односно сценариото и режијата ја потпишуваат Џеј Џеј Абрамс, додека улогите ги толкуваат Дејзи Ридли, Адам Драјвер, Џон Бојега, Оскар Исак, Лупита Нијанго, Домнал Глисон, Кели Мари Тран и други.

Конкретната приказна не е позната, но познато е дека дејството се одвива години по настанот од филмот The Last Jedi.

Првиот трејлер за последниот филм од култната сага Star Wars, можете да го погледнете во прилог.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background