Израелската армија потврди дека загубила разузнавачки дрон над Сирија.

Израелската армија потврди дека загубила разузнавачки дрон над Сирија.

– Загубено е татктичко беспилотено летало Скајларк, деталите се анализираат, изјави за Тасс претставник од руската армија.

Тој нагласи дека инцидентот се случил во неделата, а не вчера, и додаде дека нема опасност од истекување информации.

Сириската ПВО собори израелски дрон над Голанските висорамнини, јави претходно либанската телевизија Ал Мајадин. Дронот летал над градот Кунејтра.

На 17 март сириските сили објавија дека собориле еден и оштетиле друг израелски авион. Тие биле дел од група израелски воени авиони кои напднале позиции во Палмира, во источниот дел од сириската провинција Хомс.

Израел потврди дека извршил воздушни удари врз Сирија, но негираше дека имале загуби. Инцидентот од петокот е најтежок меѓу Сирија и Израел, две држави што се технички во војна од почетокот на сирискиот конфликт пред повеќе од шест години.

Превземено од: А1он

Додади коментар

Би те интересирало и

УНИЦЕФ: Исламистите од Боко Харам се повеќе деца користат како „човечки бомби“

Исламистичката група Боко Харам се повеќе деца, главно девојчиња од североисточна Нигерија, ги користи како ...

Во Мароко се уапсени две лица осомничени за врски со терористите од Барселона

Мароканските власти уапсиле две лица, осомничени за врски со извршителите на терористичкиот напад во Барселона, ...

Close