Кањете: Кина и ЕУ треба да бидат лидери во грижата за климатските промени

Кина и Европската унија треба да покажат заедничко лидерство во климатските промени и не можат да очекуваат „еднакво лидерство“ од новата администрација на САД – изјави во Пекинг еврокомесарот за клима и енергија, Мигуел Ариас Кањете.

По средбата со кинеските претставници, Кањете изрази жал што САД ја враќат наназад нивната климатска политика, наведувајќи дека спротивно од тоа, Кина и Европа се посветени на унапредувањето на глобалната борба против климатските промени.

Американскиот претседател, Доналд Трамп во вторникот потпиша извршна уредба со што се поништува списокот со потписи за борба со климатските промени, од врмето на поранешниот претседател на САД, Барак Обама.

Додади коментар

Би те интересирало и

УНИЦЕФ: Исламистите од Боко Харам се повеќе деца користат како „човечки бомби“

Исламистичката група Боко Харам се повеќе деца, главно девојчиња од североисточна Нигерија, ги користи како ...

Во Мароко се уапсени две лица осомничени за врски со терористите од Барселона

Мароканските власти уапсиле две лица, осомничени за врски со извршителите на терористичкиот напад во Барселона, ...

Close