Крузер уништи светско чудо на природата

Капетанот сакал да се приближи до брегот за туристите да ги видат посебните видови птици, но дошол преблиску со бродот и направил штета на гребенот.

Огромен британски крузер, „Каледонијан скај“, направил штета на еден од најспектакуларните корални гребени во светот, додека носел туристи на идиличниот индиски остров Раја Ампат.

Капетанот сакал да се приближи до брегот за туристите да ги видат посебните видови птици, но дошол преблиску со бродот и направил штета на гребенот за која се потребни 100 години да се обнови уништеното.

Мештаните плачеле и велеле дека сега 10 години никој нема да дојде на местото. Да биде уште побизарно, бродот што го извлекувал крузерот направил дополнителна штета.

Луѓето бараат компанијата на бродот да плати отштета од 2 милиона долари.

Превземено од: ПлусИнфо

Додади коментар

Би те интересирало и

Судија одби да ја прекине постапката против режисерот Полански за силување во 1977 години

Судија во Лос Анџелес ја отфрли молбата на жената, силувана од Роман Полански кога била ...

Во престрелки на Флорида загина полицаец, а тројца се ранети

Еден полицаец загина, а тројца се ранети во престрелки што во текот на ноќта беа ...

Close