Лестер го купува капитенот на Севилја

Шампионот на Англија од пред две сезони Лестер Сити испрати понуда до Севилја за капитенот на оваа екипа Висенте Ибора. Клубот од Андалузија најверојатни ќе прифати 14 милиони евра за аргентинскиот интернационалец кој има 29 години.

Ибора во претходните четири сезони постигна 30 гола на 170 натпревари и трипати ја освои Лига Европа со тимот на Севилја. „Лисиците“ во него гледаат идеална замена за Канте, кој минатото лето си замина во Челзи, а клубот не го замени со квалитетен фудбалер.

Менаџерот Шекспир смета дека Ибора и неговото интернационално искуство ќе бидат добредојдени во новата премиерлигашка сезона.

Додади коментар

Би те интересирало и

Голема победа на Вардар против Копенхаген, „црвено-црните“ на чекор до историја!

Вардар слави голем триумф над Копенхаген, „црвено-црните“ победија со 1-0, триумф без примен гол кој ...

Со дербито Шкендија – Вардар стартува новата сезона во ПМФЛ

Со дерби натпреварот меѓу Шкендија и Вардар ќе биде отворена новата сезона во македонскиот фудбалски ...

Close