Локализиран шумскиот пожар во струшко

Големиот шумски пожар, кој избувна вчера попладне во планинскиот превој меѓу струшките села Делогожда и Поум, е локализиран.

Од Службата за информирање на Владата соопштија дека од утринава пожарот ќе се гаси и од воздух со авиони, коишто синоќа не можеле да полетаат поради стандардните процедури коишто не предвидуваат летање во ноќни услови.

Пожарот над селото Делогожда во струшката пожарна бил пријавен вчера околу 15 часот, а зафати борова шума и багрем.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат Собранието да одлучи за Договорот со Бугарија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара јавна, отворена и итна седница во врска со најавата за ...

Интегрална верзија од Договорот со Бугарија

Договорот за добрососедство меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе биде објавен на 1-ви следниот ...

Close