Младите Германци ја освоија европската титула

Младите германски фудбалери, играчи до 21 година, ја освоија шампионската титула на Европското првенство кое вечерва заврши во Полска. Во финалниот меч Германија ја победи Шпанија со 1:0 (1:0).

Германија која како најдобрата второпласирана селекција се пласира во полуфиналето, каде по изведувањето на пенали ја мина Англија, во финалето одигра тактички позрело, на Шпанија не и дозволи да ја развие својата игра и на крајот заслужено се искачи на европскиот врв, во оваа возрасна категорија.

Решавачкиот гол на натпреварот го постигна Михаел Вејзер во завршната фаза од првото полувреме. Напаѓачот на Херта, Вејзер, на спектакуларен со глава го совлада Кепа.

Извор: 12

Додади коментар

Би те интересирало и

Голема победа на Вардар против Копенхаген, „црвено-црните“ на чекор до историја!

Вардар слави голем триумф над Копенхаген, „црвено-црните“ победија со 1-0, триумф без примен гол кој ...

Со дербито Шкендија – Вардар стартува новата сезона во ПМФЛ

Со дерби натпреварот меѓу Шкендија и Вардар ќе биде отворена новата сезона во македонскиот фудбалски ...

Close