Могерини и Столтенберг на есен во посета на Балканот

На есен би можело да се случи заедничка посета на регионот, на шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини и генралниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, најави Могерини.

Могерини изјави дека ЕУ и НАТО соработуваат по повод пораките кои ги испраќаат, меѓу останатото, и на Западен Балкан.

„За време на последната посета на регионот сретанв шест партнери од Западен Балкан и на секој одделно му пренесов многу јасно и порака од генерелниот скретар на НАТО. Претходно заедно ја разгледавме ситуацијата на теренот и утврдивме заеднички опции“ рече Могерини доаѓајќи на министерскиот состанок на НАТО кој се одржува во седиштето на Алијансата во Брисел.

„Подготвени сме да одиме во заедничка посета на Балканот или на друго место во светот. Обајцата имаме комплицирана агенда, но бараме можност заедно да го посетиме Балканот, можеми не одма, но сигурно од есен“, порача Могерини.

 

Извор: www.makfax.com.mk

Додади коментар

Би те интересирало и

Дачиќ: Српската држава не одлучува за одбележувањето на Илинден во манастриот Прохор Пчински

По повод барањето на македонските власти на македонска државна делегација да и се дозволи годишнината ...

Викенд Медиа Фестивал во Хрватска ја носи „Туро“– водечката „peer-to-peer“ апликација за споделување на автомобили

За својот десети роденден Викенд Медиа Фестивал ќе биде домаќин на „Туро“ (Turo), водечка компанија ...

Close