МФ: Да не се злоупотребуваат аукциите на државни хартии за дневно-политички цели

Согласно Законот за јавен долг и максималниот износ за задолжување на домашниот пазар, објавениот календар за аукции, како и согласно понудата и побарувачката на државните хартии од вредност од страна на инвеститорите, Министерството за финансии носи одлука за оптималниот износ, реагираат од министерството на соопштението на СДСМ.

„Министерството за финансии води одговорна политика на управување со јавниот долг која не е и не може да биде предмет на дневно политички манипулации“, додаваат од министерството.

Преземено од Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Царовска: Пензиите нема да се кратат

Кратење на пензиите нема да има – децидна е министерката за труд и социјална политика, ...

Се’ помалку печалбари одлучуваат да го посетат полошкиот регион

Печалбарите дојдени во полошкиот регион вообичаена и оваа година ја раздвиживаат економијата со трошење на ...

Close