Највкусните сладоледи низ светот

Повеќето луѓе мислат дека сладоледот е неверојатен пронајдок со атрактивен изглед и различни мириси.

Децата и возрасните го љубат и ништо не може да се спореди со овој полу-замрзнат сладок вкус. Сладоледот е распространет низ целиот свет, но во различни земји се подготвува и служи на поинаков начин. Foodpanda се потруди да открие кои се највкусните сладоледи.

 

Италија-Gelato

Во Италија сладоледот е со висока густина и појак мирис. Овозможува мешање на различни вкусови во една чаша, без тоа да наштети на некои од мирисите.

 

Јапонија- Mochi

Тоа е леплив ориз, направен во топка и полнет со различни вкусови сладолед. Покриен со тенко бело брашно. Ќе се наситите на вкусот само од две грутки.

 

Аргентина- Helado

Се смета дека тоа е највкусниот сладолед во светот. Многу сличен на италијанското gelato, но разликата е во обилното количество карамел, со кој се подготвува.

Малезија-Ае Kacang

Бидејќи таму е многу топло, луѓето се исклучително креативни и прават воден мраз, кој е со многу светли бои. Мешаат алое, кондензирано млеко, пченка, палмови плодови и други со вода и потоа ги замрзнуваат коцките.

Турција-Dondurma

Традиционалниот сладолед на Турција се нарекува Dondurma. Тој има силна флексибилност и меки вкусови, кои го привлекуваат секој турист. Со леплива текстура е и се одмрзнува многу лесно.

 

Германија-Spaghetti-EIS

Треба да бидете внимателни кога се храните во Германија и си нарачувате Spaghetti-EIS, што всушност е сладолед. Направен е од сладолед ванила и компири во прав, полиени со џем од јагоди и бело чоколадо.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background