Нигерија: Девет загинати во експлозија на гас

Најмалку девет лица загинаа, а десет се здобиле со тешки повреди кога експлодирал резервоар за гас во магацин за нафта во југозападниот дел на Нигерија.

Властите засега немаат објаснување што ја предизвикало експлозијата во објектот на нигериската компанија „Линк оил енд гас“ во Калабар, рекол полицискиот командир за агенцијата АФП.

Според очевидци, бројката од девет загинати може да биде и поголема, додека десет лица се здобиле со тешки повреди.

Како што се наведува експлозиите на гас се чести во Нигерија, држава која е најголем производител на нафта во Африка, бидејќи нафтата се транспортира по лоши патишта и во камиони кои се во лоша состојба.

Несреќите се редовна појава, бидејќи крадците на нафта ги оштетуваат гасоводите, наведува АФП.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Двајца починати од тешка заразна болест, уште четири лица задржани на Инфективна

Заразната болест од која починале две лица на Клиниката за инфективни болести во Скопје предизвика ...

Штипјанец ја претепал девојката, а објавил и фотографии на лажен профил на Истаграм

Штипјанец заработи кривична пријава, осомничен дека сторил кривини дела, телесна повреда при семејно насилство и ...

Close