Плискова – Кузнецова во првото полуфинале во Индијан Велс

Позната е првата полуфинална двојка на женскиот дел од ВТА турнирот во Индијан Велс, САД. Влез меѓу четирите најдобри обезбедија Светлана Кузнецова и Каролина Плискова кои го сочинуваат првиот полуфинален пар.

Плискова ноќеска ја победи Гарбине Мугуруза со 2-0, во двата сета на тај брејк (7:6 и 7:6).

Претходно, во рускиот дуел Кузнецова со убедливи 6:3 и 6:2 ја совлада Анастасија Павличенкова.

Учесничките во второто полуфинале ќе бидат познати по четвртфиналните мечеви:
Елена Веснина – Венус Вилијамс и
Каролине Возниацки – Кристина Младеновиќ.

Извор: МИА

Додади коментар

Би те интересирало и

Плишкова игра како број 1

Првата носителка во Синсинати и светска тенисерка број 1, Каролина Плишкова имаше две победи за ...

Шаповалов немаше сили за уште една сензација

Младиот 18-годишен тенисер од Канада, Денис Шаповалов не успеа да се избори за прво финале ...

Close