Почнува процес против шефовите на компанијата на јапонската атомска централа Фукушима

Откако централата имаше големи оштетувања од земјотрес и цунами предивикано од него, радијацијата се прошири во околните општини.

Токиски окружен суд почнува денеска со разгледување на дело против тројца шефови на компанијата оператор на атомската централа Фукушима по нуклеарната катастрофа во 2011 година.

Тоа е прво рочиште за дело против Тепко каде ќе се види дали од компанијата може да се бара одговорност.

Откако централата имаше големи оштетувања од земјотрес и цунами предивикано од него, радијацијата се прошири во околните општини.

Шест години по катастрофата процесот е против поранешниот шеф на управниот совет на Тепко, Цунехиса Куцамата (77) и двајца поранешни потпретседатели Сакае Муто (66) и Иширо Такеруко (71). Обвинителите претходно го затворија случајот, но подоцна тројцата се дадени на суд од граѓански иницијативен комитет.

Извор: МИА

Додади коментар

Би те интересирало и

Масовна евакуација поради пожарите во Франција

Над 10.000 луѓе се евакуирани поради пожарите што ја зафатија југоисточна Франција, соопштија властите. Стотици ...

Претседателот на ОАД планира да ја изведе Венецуела пред Меѓународниот кривичен суд

Претседателот на Организацијата на американските држави, Луис Алмарго изјави дека планира да ја изведе Венецуела ...

Close