Правила за преживување на овие пеколни горештини

Се’ уште владеат високи температури и не’ очекуваат топли денови. За полесно да ги преживеете жештините, следете ги следните препорачани мерки и правила кои ние ви ги препорачуваме:

Никако на сонце од 10 до 17 часот.

При излегување, задолжително заштитете ја главата.

Дневно пијте од 2 до 3 литри течности.

Избегнувајте пржена, мрсна, слатка и зачинета храна.

Повозрасните треба редовно да го контролираат крвниот притисок.

Движење низ градските жештини исклучиво рано наутро и во вечерните часови.

Јадете големи количини сезонско овошје и зеленчук.

Внимателно со температурата во автомобилите. Избегнувајте големи температурни разлики.

Носете памучни и летни тенки пријатни материјали.

Додади коментар

Би те интересирало и

Пливање – спорт за секоја возраст

Пливањето со сигурност претставува еден од омилените летни спортови, што ги зајакнува мускулите на цело ...

Пешачењето го регулира новото на липидите во крвта

Движењето, па дури и самото стоење во место, наместо седењето, поволно влијае на кардиоваскуларното здравје ...

Close